Rusya yüzde 6 büyüme hedefliyor

56

Rusya Ekonomi Bakanı Andrey Belousov, Rusya ekonomisinin 2014-2016 döneminde yıllık ortalama yüzde 6 büyüme gerçekleştirebileceğini söyledi. Bakana göre bunun için tel şart ekonomik alanda yapısal modernizasyon çalışmalarını bir an önce uygulamaya koymak.

Ekonomi Bakanlığı bürokratları ile ekonomik durgunluğu değerlendiren Belousov, “Yapısal dönüşüm sağlanması durumunda 2014-2016 yıllık ortalama yüzde 6, 2017-2020’de ise yıllık ortalama yüzde 7 büyüme mümkün.” dedi.

Belousov bu rakamların teorik açıdan yakalanabilir değerler olduğunu söyledi.

Rusya Ekonomi Bakanlığıi Nisan ayında 2013 için Rusya’nın büyüme rakamlarını yüzde 3,6’dan yüzde 2,4’e çekmişti. Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç revize gerekçesi olarak ihracatta durgunluk ve yatırımlarda yavaşlamayı göstermişti.

Ekonomi Bakan Yardımcısına göre ilk çeyrekteki verilerde iyileşme olmazsa tüm yılın büyüme rakamları yüzde 1,7’ye kadar gerileyebilir.

Rusya’nın gayri safi milli hasılası geçen yıl yüzde 3,4 olarak artış sağladı. Büyüme rakamlarının gerilemesinde 2009’da yaşanan mali krizin ardından Avrupa ülkelerinden petrol ve doğalgaz taleplerinde düşüş etkili oldu.