RUTİD ve TİM pazarı değerlendirdi; 24 sektörün birinci hedefi Rusya

235

Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) yönetim kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Rusya ve Türkiye arasında ticari ilişkileri masaya yatırdı. İstanbul'da bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Hizmet Binasında gerçekleşen görüşmede TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Rusya'dan bir heyetin kendilerini ziyaret etmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'ni ise TUSKON ile iş birliği içinde olan, yarı resmi bir kurum olarak açıklayan Çıkrıkçıoğlu, Tek hedefimiz ülkemizin diğer ülkelerle olan münasebetleri geliştirmek" dedi. TİM, bölgesel ve sektörel bazda faaliyet gösteren 61 İhracatçı Birliği, 24 ihracatçı sektörü, ihracatçılara ve İhracatçı Birlikleri'ne hizmet veren 13 Genel Sekreterliği ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ediyor.

resim tanımı girin

RUTİD ile ilgili basında çıkan haberleri devamlı takip ettiklerini ve çalışmalardan memnun olduklarını kaydeden TİM Başkan Vekili, "Enerji göbeğimiz oraya bağlı. İki ülke arasındaki 30 milyar dolarlık ticaret hacminde oran 22 milyar dolara 8 milyar dolar. Bu dengesizliği gidermek için elimizden geleni yapmalıyız. RUTİD olarak sizlerin var oluşunuz iş adamlarına nefes aldıracak nitelikte." dedi.

Konuşmalarına dernek ve derneğin faaliyetlerinden söz ederek başlayan RUTİD Başkanı Esat Sarı, “RUTİD, 1998 yılında İstanbul'da kurulan ve 2011 yılına kadar yapmış olduğu faaliyetleri ile Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ve kültürel gelişmelere önemli katkıları olan bir kuruluş. İş dünyasından gelen ve her geçen gün artan talepleri zamanında doğru değerlendirebilmek için ise 2011 yılında tüzüğünü Rusya Federasyonu kanunlarına göre düzenledi.” dedi.

İşadamları arasında paylaşma kültürünü geliştirerek, üyelerinin yurtdışına ve yeni pazarlara açılmasına, dış ticaretin geliştirilmesi ve bu sayede Rusya Federasyonu'nda ve Türkiye'de yatırım ve istihdamın artmasına katkıda bulunmayı amaç edinen bir sivil toplum kuruluşu olduklarına değinen Sarı, “Derneğimiz bu çerçevede yoğun bir faaliyet takvimine sahip. Ülke tanıtım toplantıları, iş gezileri, ikili görüşmeler, bilgilendirme toplantıları, konferanslar, paneller ve eğitim seminerleri organize ederek Rusya ve Türkiye'deki sanayici ve işadamlarına destek veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreteri Mustafa Mente ise konuşmasında, "Son günlerde önemli bir çalışma yaptık. 24 ayrı sektörün 24’ü de birinci hedef pazar olarak Rusya’yı görüyor. Yaş sebze ve meyve çok önemli bir pazar. Demir, çelik ve hizmet sektörünü de aynı derecede önemli görüyoruz." şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütüne girmesinin önemini vurgulayan TİM Genel Sekreteri, "Biz Türkiye olarak yaptığımız ihracat rakamlarından memnun değiliz, aynı şekilde Rusya da sadece enerji sektöründe olmalarından memnun değiller. Onlar bunun farkındalar. Devamlı neler yapabilirizi konuşuyorlar. Bunun en canlı adımı olarak ise Türkiye'de bankacılık sektörüne girmeleri." örneğini verdi.

Rusya'da dev şirketlerin olduğunu ve bunların devlet eliyle desteklendiğini ve KOBİ'ilerin olmadığının altını çizen TİM Başkan Vekili Çıkrıkçıoğlu, "Ruslar KOBİ'leri Türklerin bu konudaki tecrübesinden faydalanarak kurarlarsa hem Türkiye hem Rusya karlı çıkar." açıklamasında bulundu.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda RUTİD ve TİM yetkilileri arasında bundan sonraki projelerde iş birliği kararı alındı.

Yapılan görüşmede RUTİD Başkanı Esat Sarı, RUTİD Hazır Giyim Komitesi Başkanı Barış Köseliören, RUTİD Metal Makine Komitesi Başkanı Zaur İbrahimov, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, TİM Genel Sekreteri Mustafa Mente, TİM Bölge Koordinatörü Zafer Ünüvar, LONCA Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Köseliören, İMMİB Sektör Uzmanı Oğuz Özdemir ve diğer yetkililer hazır bulundu.