Türk gümrükçüler Rusya’da kapılarda BGH çalışmalarını inceledi

245

Türkiye Gümrük Müsteşarlığı yetkilileri, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki gümrük kapısında görev yapan Rus meslektaşlarını ziyaret ederek Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) çalışmalarını yerinde inceledi.

Rusya’nın Bryansk bölgesindeki Troebortnoe gümrük kapısını ziyaret eden Türk konuklara Rus-Ukrayna sınırındaki geçişlerle ilgili bilgisayar ortamında yapılan işlemler tanıtıldı. Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) yetkilileri, ayrıca Bryansk bölgesindeki yeni açılan Pogar ve önümüzdeki aylarda işletime açılacak Noviye Yurkoviçi karayolu sınır kapılarıyla ilgili çalışmaları da anlattı.

resim tanımı girin

FTS Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar Türkiye ve Rusya arasında 2008 yılından itibaren uygulamaya konulan BGH ile ilgili çalışmaları değerlendirmeye aldı. Türk gümrük yetkilileri, BGH sistemi çerçevesinde teknik donanım, malzeme ve ne kadar personelin görev yaptığı ile ilgili konularda bilgi aldı.

Daha sonra Türk konuklar, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı savaşan Rus gerillalarının hatıra anıtını da ziyaret etti. Savaşta hayatını kaybeden gerillalara saygı duruşunda bulunan Türk konuklar, Bryansk halkının Nazilere karşı mücadelesinde kahramanca mücadele ettiğini ifade etti.