RUTİD, İTKİB ile Rusya pazarını değerlendirdi

174

Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) İstanbul temasları çerçevesinde İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ile ihracat yapan Türk tekstil firmalarına sağlanan teşviklerin güçlendirilmesi için yapılacak çalışmaları ele aldı.

1937 yılından bu yana Türkiye'nin farklı illerinde çeşitli sektörlerde hizmet verdiklerini dile getiren İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, tekstil sektörünün 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinde Rusya'da faaliyet gösteren Türk girişimcilerine çok iş düştüğünü belirtti.

İş dünyasının teşviklerle alakalı yaşadığı sıkıntıları paylaşan RUTİD Başkanı Esat Sarı, Rusya'daki tekstil ve hazır giyim firmalarının devlet destekleri hususunda maruz kaldıkları problemleri aktardı. Markalaşmanın önemine de değinen Sarı, Rusya'da faaliyet gösteren markaların sayısının artmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

resim tanımı girin

Sorunların çözümü noktasında destek sözü veren İTKİB Başkanı, "Teşvik meselesi uzun zaman alan bir süreç. Biz bu süreci en aza indirmek adına Ekonomi Bakanlığı ile somut adımlar atmaya başladık." dedi.

Teşviklere yönelik yapıcı çözümlerden duyduğu memnuniyeti ifade eden Sarı, 2023 yılına dair belirlenen hedeflerin ancak girişimcilerin önünü açacak faaliyetlerle gerçekleşebileceğini kaydetti.

Görüşme sonunda RUTİD Başkanı Sarı, İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi'ye plaket takdim etti. Toplantıya RUTİD Hazır Giyim Komitesi Başkanı Barış Köseliören, RUTİD Metal Makine Komitesi Başkanı Zaur İbrahimov, RUTİD Yapı ve Dekorasyon Komitesi Başkanı Hüseyin Büyükballı, LONCA Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Köseliören katıldı.