Rusya’da yabancılar tezgahtarlık yapamayacak

344

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı vatandaşların Rusya Federasyonu’nda eczane dahil perakende satış yerlerinde tezgahtarlık yapmasını yasakladı.

Putin’in imzaladığı yasaya göre, işveren “yüksek kalifiyeli personel” adı altında yabancı vatandaşları tezgahtarlık işine alamayacak. Yasa, ticari mekan sahibinin kendisinin artık kendi iş yerinde yüksek kalifiyeli personel kategorisine dahil edilmesini öngörüyor.

Yasayı daha önce parlamento alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi onaylayarak imzalanması için Kremlin Sarayı’nın göndermişti. Rus basınına göre, yasa Rusya vatandaşlarının çalışma olanaklarını kolaylaştıracak.

Rusya’da 1 Ocak 2011’den itibaren yabancı vatandaşların pazar yerlerinde, alkol mağazalarında ve eczanelerde satıcılık yapması yasaklanmıştı. Yazılı ve görsel medyada konuyla ilgili sık sık tartışma programları yapılıyor. Rusya’da pazar yerlerinde işçilerin çoğu eski SSCB cumhuriyetlerinden gelen vatandaşlar olarak biliniyor.

Öte yandan Rusya İş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2013 için 1 milyon 745 bin 584 yabancı işçi kotası belirlemişti. Anket araştırmalarına katılan Rusya vatandaşlarının yüzde 64’ü ise yabancı işçi sayısının azaltılmasından yana. Federal Göçmen Servisi FMS’ye göre, Rusya’da kaçak işçi sayısı 3-5 milyon arası.