RUTİD’den Fimka Group’a işbirliği ziyareti

534

Fethi, İsmail ve Mehmet Köseliören tarafından 1984’de kurulan, 2013 yılı itibari ile beş ayrı şirketi çatısı altında barındıran, 101 ülkede faaliyet gösteren Fimka Group, Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Yönetim Kurulunu ağırladı.

İstanbul'da bulunan Fimka merkez ofisinde gerçekleşen görüşmede Fimka Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) kurucularından olan Fethi Köseliören, Rusya'daki işadamlarını temsilen RUTİD yetkililerini ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sözlerine Fimka Group hakkında bilgiler vererek başlayan Fethi Köseliören, "Geçen 29 yıllık süreçte hep yenilikçi adımlar attık. Dünya tekstil piyasasında önemli bir oyuncu olmak adına yapılması gerekenler neyse onu uyguladık. Şu an itibari ile Fimka Group olarak 5 kıtaya ürünlerimizi ihraç eder durumdayız." dedi.

Tekstil sektörüne Laleli'de 30 metre karelik bir dükkan açarak başladıklarını bildiren Köseliören, zamanı iyi okuyarak ve zamanında doğru adımlar atarak Fimka Group çatısı altında 2013 yılı itibari başta Amerika, Avrupa ve BDT ülkeleri olmak üzere 101 ülkeye ürün satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Laleli'deki tekstilciler olarak Rusya ile ticareti kolaylaştırma adına da çalışmalar yaptıklarını açıklayan LASİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Rus bankaları ile bu konu hakkında görüşme halinde olduklarını aktardı.

Geçtiğimiz günlerde RUTİD-TUSKON-Sberbank işbirliğinde bir iş formu düzenlediklerini açıklayan RUTİD Başkanı Esat Sarı ise, Sberbank Başkanı German Gref ile yaptıkları özel görüşmede Rusya ve Türkiye arasında yapılan ticareti kolaylaştırmada bankaların alabileceği roller, iki ülkenin 2015 yılı ortak ticaret hedeflerine ulaşma konularını ele aldıklarını dile getirdi.

Fimka Group'un Rusya'daki faaliyetlerini yakından takip ettiklerinin altını çizen Sarı, tekstilcilerimizin kendi markaları ile Rusya pazarında daha aktif olmaları gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Sarı, "Yüksek potansiyel olan bu pazarda daha fazla tekstilcimizi görmek arzusundayız" dedi.

Yapılan görüşmede, RUTİD Başkanı Esat Sarı, Fimka Group Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Köseliören, RUTİD Genel Koordinatörü Ertürk Şahin, RUTİD Hazır Giyim Komitesi Başkanı Barış Köseliören, RUTİD Metal Makine Komitesi Başkanı Zaur İbrahimov, RUTİD Yapı ve Dekorasyon Komitesi Başkanı Hüseyin Büyükballı, LONCA Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Köseliören katıldılar.