Tataristan, Türkiye’nin katkıları ile hafif sanayini kuracak

288

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti lideri Rustam Minnihanov, Bursa İl Valisi Şahabettin Harput’u, ağırlayarak Türk-Rus ilişkileri bağlamında Tataristan ve Bursa arasında çok boyutlu ilişkilerin artırılması gerektiğini belirtti. Minnihanov, Türk iş adamlarının katılımıyla bölgede geniş çaplı hafif sanayi tesisleri kurmayı planladıklarını kaydetti.

Başkent Kazan’da gerçekleşen görüşmeye Tataristan Devlet Konseyi Başkanı Farid Muhametşin, Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, Sağlık Bakanı Ayrat Farrahov, Cumhurbaşkanı Dış İlişkiler Danışmanı Radik Gimatdinov ve Türk yetkililer katıldı. Cumhurbaşkanı Minnihanov, Ekim 2012’de Bursa ziyaretinden önemli izlenimlerle döndüklerini vurguladı. Minnihanov, “Bursa’da Tatar-Türk İş Forumu düzenledik, otomobil yan sanayii üretimiyle ilgili işbirliği perspektiflerini masaya yatırdık. Kentiniz ve sanayiniz bizi çok etkiledi. Buradaki Bursalı iş adamlarını Tataristan ziyaretinde yeni ticari ilişkiler kurmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Türk-Rus ticari ilişkilerinin arttğına işaret eden Tataristan Cumhurbaşkanı, “Bugün Tataristan’da Türk yatırımları 1,5 milyar dolar. Tataristan’da büyük projeleri faal şekilde gerçekleştiren ve bize inanan Türk partnerlerimize çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin gelişim dinamiğine büyük saygımız var. Burada Türk yönetiminin büyük katkısı var. Bursa ili ve Tataristan arasındaki ilişkileri artıracak çok ortak zenginliğimiz var.” dedi.

resim tanımı girin

Daha sonra Bursa İl Valisi Harput, iki bölge arasında işbirliği anlaşması imzalanmasını önererek, “Sağlık, yüksek eğitim ve hafif sanayi alanlarında karşılıklı işbirliği yapılabilir.” dedi.

Valinin önerisini destekleyen Minnihanov, sözleşmeyle ilgili hazırlık çalışmalarının yapılması talimatını vererek, “Türk iş adamlarının katılımıyla Tataristan Cumhuriyeti’nde hafif sanayinin gelişmesine ilgi duyuyoruz. Biz de bu sanayi çok zayıf. Rusya ise büyük piyasa. Ama şimdilik bu piayasa ithal ürünlerle dolu.” şeklinde konuştu.