Yakutistan'ın zengin doğal kaynakları Türk yatırımcıları bekliyor

452

Rusya'ya bağlı Yakutistan (Saha) Cumhuriyeti yetkilileri Türk iş adamlarını bölgeye yatırıma davet etti. 3 milyon 103 bin 200 kilometre karelik bir alanı kaplayan ve Rusya Federasyonu topraklarının beşte birini oluşturan Yakutistan zengin doğal kaynakları ile tanınıyor. Yakutistan’da elmas, altın, gaz, kömür, gümüş ve bakır çıkarılıyor. Özellikle elmas bölgede çok önemli bir yere sahip.

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği'nde düzenlenen “Yakutistan Bölge Sunumu” adlı toplantıya Büyükelçi Aydın Adnan Sezgin, Yakutistan Cumhuriyeti Dış ve Federal İlişkiler Bakanı Valeri Maksimov, Yakutistan'ın Moskova Özel Temsilcisi Aleksandr Akimov ve başka üst düzey Yakutistan yetkilileri, Büyükelçilik Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü, Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı, Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Moskova Temsilcisi Ali Tırnava, iş adamları Türk diplomat ve firma temsilcileri katıldı.

resim tanımı girin

Büyükelçiden Yakutça atasözü: "Oturmaktansa çalışmak daha iyi"

70'e yakın kişinin katıldığı toplantıda açılış konuşması yapan Büyükelçisi Sezgin, Yakutistan heyetini ağırlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sezgin, "Bizim Moskova'da olduğu gibi Rusya'nın diğer bölgeleriyle de ilişkilerimizi geliştirmemiz gerek. Bu sadece ekonomik değil, kültürel ve sosyal alanda da olmalı. Ne yazık ki Yakutistan'da çok fazla Türk firmasının olmadığını da burada not etmem lazım. Fakat diliyorum ki bugünkü toplantı girişimcilerimize Yakutistan kapısını aralayacaktır. Rusya'nın beşte biri büyüklüğündeki bu coğrafyada KOBİ'lerimiz için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu. Büyükelçi sözlerini Yakut atasözüyle, "Oturmaktansa çalışmak daha iyi" diye bitirdi.

resim tanımı girin

Tanıtımda konuşan Yakutistan Cumhuriyeti Dış ve Federatif İlişkiler Bakanı Maksimov, Yakutistan ile ilgili detaylı bilgiler vererek, "Yakutistan Rusya'nın yeraltı kaynakları bakımından en zengin bölgesi. Doğal zenginlikleri ve kültürü ile Yakutistan, Türk yatırımcılarını bekliyor." dedi.

Yakutistan'ın Moskova Özel Temsilcisi Akimov Yakutistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı adından tüm katılımcıları selamlayarak bugünkü toplantının Türk-Rus ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

Söz alan RUTİD Başkanı Sarı ise, "9 bin kilometre uzaklıktan gelerek bize Yakutistan'ı yakından tanıma fırsatını sunan yetkililere üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz. Yapılan daveti en kısa zamanda değerlendireceğiz. Yakutistan'ın doğal ve kültürel zenginliklerini RUTİD yetkilileri ve üyeleriyle birlikte bir heyet oluşturup yerinde görmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yakutistan basını toplantıya büyük yer vererek, etkinliğe Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın destek verdiğini de vurguladı. Yakut YSİA haber ajansına konuşan Maksimov, Türk iş dünyasının yapıcı yaklaşımlarından ve genel olarak toplantıdan büyük izlenimler aldıklarını belirtti.