Medvedev: Kriz olmayacak, konserve depolamaya gerek yok

139

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, 2008-2009 döneminde olduğu gibi herhangi bir ekonomik kriz beklemediklerini, vatandaşların konserve biriktirmelerine gerek olmadığını söyledi.

Rus basınına değerlendirmede bulunan Medvedev, “2008-2009 döneminde yaşanan kriz benzerinden sakınabileceğimize inanıyorum. Bunun için konserve et ya da tuz depolamaya gerek yok.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Medvedev’in de katıldığı genişletilmiş hükümet toplantısında 2008’de yaşananların benzerlerinin görülmeye başladığını, hükümetin buna göre yeterli tedbirleri almasını istemişti.

Rusya ekonomisi 2008 krizinde görülen yüzde 10’luk küçülmeyi telafi etmeye çalışıyor. Avrupa’nın Rus enerjisine talebinin azalması nedeni ile Rusya 2012’de yüzde 3,4 ancak büyüyebildi. Yıl sonu rakamlarının ise yüzde 2 civarında olması bekleniyor.

Ekonomik durgunluktan 3 yılda ancak çıkarız

Diğer taraftan Rusya Eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ise, ülkenin ekonomik durgunluk içinde olduğunu, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

Rusya ekonomisinde yeni büyüme trendinin yakalanabilmesi için şimdi kollar sıvansa bile 3-5 yıllık bir süreye ihtiyaç olduğunu belirten Kudrin, ülkenin siyasi sisteminin içerden ve dışarıdan meydan okumalara karşı, modernizasyon sürecini geliştirmesine izin vermediği eleştirisi getirdi.

İktidar partisi Birleşik Rusya’yı sorumluluk almaya davet eden Kudrin, “Maalesef, negatif ve olumsuzluklar biriktiriyoruz. Bunun etkileri 2-3 yıl daha sürer.” değerlendirmesinde bulundu.