Rus ilaç şirketi R-Farm Tükiye'ye 100 milyon Euro yatırım yapacak

226

Finansta Sberbank ve VTB, enerjide Interrao ve Gazprombak, otomotivde GAZ, petro-kimyada Sibur ve internet hizmetlerinde Yandex’ten sonra ilaç sektöründe de bir Rus şirketi, Türkiye’ye açılıyor.

Rus ilaç devi R-Farm, önümüzdeki 4-5 sene içerisinde Türk ekonomisine 100 milyon Euro’luk yatırımda bulunmayı hedefliyor. Türkiye’de fabrika kurmaya karar veren Rus şirket ilk etapta İstanbul’da ofis açacak, ardından da fabrikanın yeri ile Türkiye hedeflerini netleştirecek.

Özel ve ağır hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar üreten R-Farm, özel ve devlet hastanelerinin yanı sıra Sosyal Sigortalar Kurumu’yla da işbirliği yapmayı planlamakta.

R-Farm şirketi Genel Müdürü Vasiliy İgnatyev, Türk ilaç pazarına girmeye nasıl karar verdiklerini ve Türkiye’ye ne tür hizmetler sunmayı planladıklarını RS FM mikrafonlarına anlattı.

– Sayın İgnatyev, Türk pazarı R-Farm şirketinin ilgisini çekmeyi nasıl başardı?

– Şirketimiz R-Farm, son yıllarda, Rusya ve BDT ülkeleri pazarına sunduğu ürünler için yeni bir üretim hattının geliştirilmesi konusunda ciddi çalışmalar yaptı. Bu süre zarfında ilaçlarımızı geleneksel olarak çalıştığımız pazarların dışına da taşımamız gerektiğine karar verdik ve gelişme hedeflerinden biri olarak Türkiye pazarını seçtik. Özellikle Türkiye’yi seçmemizin sebeplerinden biri, Türk hükümetinin yatırımcılara sunduğu teşvik paketi ve ilaç sektörünü geliştirme programı oldu. Türkiye’nin hızlı bir şekilde gelişen pazarı, bu coğrafyada işimizi geliştirmemiz için iyi bir imkan sunuyor.

  • Peki R-Farm Türkiye’de hangi faaliyetlerde bulunacak?

– İlk aşamada Türkiye’de ofis açıp, Rusya’da çıkan ürünlerimizi tescil ettireceğiz. Buna paralel olarak Rusya’da da kullanmakta olduğumuz ilaç üretim fabrikasının bir benzerini Türkiye’de kurmak üzere yatırım çalışmalarımıza başlayacağız.

– Fabrikanın nereye kurulacağı netlik kazandı mı?

– Fabrikanın yeri henüz belirlenmedi; ancak ofisimizin yeri İstanbul’da olacağı kesinleşti. Şu anda personel alım çalışmalarına başlandı. Türkiye’deki birimimizin ilk vazifelerinden biri de ileride kurulacak fabrikanın bulunacağı yerle ilgili öneriler sunmak olacak.

– Şirketinizin Türkiye ile ilgili kısa ve uzun vadeli planlarını anlatır mısınız?

– Ürettiğimiz ilaçların kalitesi ve yürüttüğümüz fiyat politikaları, ileride Türkiye piyasasında rekabet edeceğimiz alanlarda önde gelen şirketlerden biri olmamızı mümkün kılacak. Ürettiğimiz ilaçlar hastanelerde ağır ve spesifik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Dolayısıyla sektördeki diğer ilaç şirketleri gibi Türk devlet ve özel hastaneleriyle işbirliği yapacağız.

– Türkiye’nin ilaç pazarına girerken Sosyal Güvenlik Kurumu SGK ile işbirliği yapmayı düşünüyor musunuz?

– Tabii ki, burada üretmeyi ve satmayı düşündüğümüz ilaçlar oldukça maliyetli. Bu nedenle ilaçlarımızın hastalara devlet desteği, sigorta desteği eşliğinde sunulması daha uygun. Bu bağlamda Türkiye’de SGK ve diğer sigorta kurumlarıyla işbirliği yapmayı düşünüyoruz.