“Rusya’da mevcut ekonomik durumun sorumlusu Kudrin”

127

Rusya parlamentosu Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Birleşik Rusya milletvekili Aleksey Puşkov, Rusya ekonomisinin mevcut durumundan Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin’in sorumlu olduğunu söyledi.

Kudrin’in Başbakan Dmitri Medvedev’in koltuğuna oturacağı iddialarını şüphe ile karşıladığını kaydeden Puşkov, “Eğer biz Kudrin’i başbakan olarak atarsak, finansal açıdan ABD’ye bağımlılık ve sosyal istikrarsızlık olacak. Buna değer mi?” eleştirisi getirdi.

Sosyal paylaşım hesabından değerlendirmede bulunan Puşkov, “Kudrin’in mevcut ekonomik durumla ilgili hiçbir şey söylememesi daha doğru olur. Kendisi durumun doğrudan suçlusu. Kendisi görevde iken ülke gayri safi milli hasılası yüzde 9 kaybetti. Bu bir iki yüzlülük…” suçlamasında bulundu.

Parlamentoda yapılan Açık Tribün toplantısında konuşan Kudrin, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın ülkede yaşanan durgunlukla ilgili sorumluluk alması gerektiğini söylemişti. Küresel ve içerden gelecek ekonomik krizlerden daha çok mevcut siyasi sistemin modernizasyonun önünde engel olduğuna değinen Kudrin, şimdiden kollar sıvansa bile 3-5 yıl içinde istikrarlı bir büyüme trendinin sağlanamayabileceği eleştirisi getirmişti.

Duma Ekonomi Komisyonu Başkanı İgor Rudenski de, tüm siyasi partilerin özellikle de iktidar partisinin mevcut ekonomik durumla ilgili sorumluluğu olduğunu kabul etti. Kudrin’in de tüm dönem ekonomiye yön veren en üst düzey görevli olduğunu hatırlatan Rudenski, “Kudrin 11 yıl Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Sadece 1 yıl önce bu görevi bıraktı. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili tam bir sorumluluğu var.” dedi.