RUTİD Başkanı Sarı'dan Rossiya 24'e açıklama

185

T.C. Moskova Büyükelçilik binasında Rusya Konut Geliştirme Vakfı'nın Türk inşaat ve inşaat malzemesi üreten firma yetkililerine yönelik proje tanıtımına Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Başkanı Esat Sarı ve RUTİD Üyesi işadamları katıldı.

Görüşmenin sonunda Esat Sarı Rusya'nın önde gelen kanallarından Rossiya 24 TV'ye Rusya ve Türkiye'deki konut sistemi ve yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sarı açıklamasında, "RUTİD, 1998 yılında İstanbul'da kurulan ve 2011 yılına kadar yapmış olduğu faaliyetleri ile Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ve kültürel gelişmelere önemli katkıları olan bir kuruluş. İş dünyasından gelen ve her geçen gün artan talepleri zamanında doğru değerlendirebilmek için ise 2011 yılında, tüzüğü Rusya Federasyonu kanunlarına göre yenilenerek Moskova'da faaliyetlerini sürdüren bir dernek" açıklamasından bulundu.

Çalışmaları ile ilgili bilgi veren Sarı, "RUTİD, işadamları arasında paylaşma kültürünü geliştirerek, üyelerinin yurtdışına ve yeni pazarlara açılmasına, dış ticaretlerini geliştirme ve bu sayede Rusya Federasyonu'nda ve Türkiye'de yatırım ve istihdamın artmasına katkıda bulunmayı amaç edinmiş bir sivil toplum kuruluşu. Derneğimiz bu çerçevede yoğun bir faaliyet takvimi içinde ülke tanıtım toplantıları, iş gezileri, ikili görüşmeler, bilgilendirme toplantıları, konferanslar, paneller ve eğitim seminerleri organize ederek Rusya ve Türkiye'deki sanayici ve işadamlarına destek veriyor." şeklinde konuştu.

RUTİD Üyeleri arasında birçok Türk inşaat ve inşaat malzemeleri üreten firma olduğunun altını çizen RUTİD Başkanı, "Üyelerimizin bu tip programlara katılımlarını sağlayarak Rusya'daki piyasayı tanımalarına zemin hazırlıyoruz. Dünyada hatırı sayılır bir konumda bulunan Türk müteahhitlerin Rusya pazarına girmeleri ve aktif rol oynamaları için yollar buluyor ve sunuyoruz." dedi.

Bu yılın Nisan ayında Rusya İnşaatçılar Birliği ile RUTİD arasında işbirliği anlaşması imzaladıklarını kaydeden Sarı, "Bu anlaşma Rusya'nın yakın gelecekte ev sahibi olacağı organizasyonlarda ve şehirleşme anlamında inşa edilecek yeni konutlarda Rusya ve Türkiye'nin ortak projelerde buluşması adına önemli gelişmelerden biri." yorumunu yaptı.

Rusya'da yatırım yapan Türk firmalardan da örnekler veren RUTİD Başkanı, ahşap ve orman ürünleri ile anılan ve kapı paneli üretiminde Avrupa’nın önde gelen aktörlerinden olan Kastamonu Entegre'nin Rusya’nın 3 ayrı bölgesinde yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi. İlk yatırımını Tataristan'ın Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi'nde gerçekleştirdiğini aktaran Sarı, Krasnodar ve Moskova bölgesinde de benzer yatırımlar planladığını açıkladı.

Rusya'da yatırımlarıyla adından söz ettiren başka bir marka Bellona hakkında da değerlendirmede bulunan RUTİD Başkanı Sarı, "Bellona yaptığı 40 milyon yatırımdan çok umutlu ve şimdiden açtıkları 100'ün üzerindeki satış noktası ile Rus halkının tercih ettiği bir mobilya markası haline geldiler." dedi.