TUSKON, Rus ekonomi muhabirlerini Türkiye’ye götürdü

133

TUSKON, Rusya'dan partneri Rusya Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte seçtikleri başarılı ekonomi muhabirlerini ödül olarak Türkiye'ye götürdü.

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Basın ve Yayın Departmanı Müdürü Alexander Şıkirando başkanlığındaki heyete Raport dergisi genel yayın yönetmeni Moskova),«Business Region» dergisi ekonomi editörü (Moskova), ‘Vladimir news’ gazetesi ekonomi yazarı (Vladimir) ve ‘Kirov Business news" gazetesi genel yayın yönetmeni (Kirov) katıldı.

Gazeteciler heyeti 3 günlük yoğun İstanbul programına TUSKON Genel Merkezi ziyareti ile başladı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve genel Sekreter Mustafa Günay ile bir araya gelen heyet TUSKON’un Rusya ve dünyadaki çalışmaları ve Türkiye ekonomisi ile ilgili bilgi aldı. Türkiye üzerine ortak bir yayın yapma kararı alan gazeteciler Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yakından izlediklerini belirtti.

Rus gazeteciler Rusya’da başarılı bir şekilde ülkemizi temsil eden şirketleri de ziyaret etti. VİKO elektrik malzemeleri üretim tesislerini ziyaret eden heyet genel müdür ve yetkililerden Rusya çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kullanılan teknoloji ve innovasyon gazetecilerin dikkatini çekti.

TUSKON üyesi İnegöllü mobilya üreticilerinin bir araya gelerek Rostov’da showroom ve depo açarak Rusya’ya mobilya pazarlama üzerine kurdukları MOPBAŞ şirketi yetkilileri ile bir araya gelindi. Sektör hakkında bilgilendirme yapıldı.

Eroğlu Holding’e bağlı Rusya’nın en çok bilinen tekstil markası Colins’in genel merkezi ziyaret edildi. Rusya çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi alındı. Ayrıca Rus misafirlerimiz İstanbul’un zengin tarihi ve kültürel mirası ile de tanışma fırsatı buldu.