Ruslar restoranda 30 kat daha fazla harcamaya başladı

519

Rusya’nın başkenti Moskova’da ev yerine dışarıda yemek kültürü hızla gelişiyor. Son on yılda dışarıda akşam yemeği için harcanan miktar en az 30 kat artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde ise artışın daha hızlı olması bekleniyor.

Moskova Belediyesi ticaret ve hizmetler departmanı başkanı Aleksey Nemeryuk, Ria Novosti’ye yaptığı değerlendirmede sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri ve diğer atıştırmalar için genel harcamaların son 10 yılda en az 6 kat arttığını, 2015’e kadar beklentinin ise on kattan daha fazla artacağı yönünde olduğunu söyledi.

Moskovalıların yüzde 30’u düzenli olarak kafe ve restoranlara gidiyor. 2016’ya kadar kişi başına yıllık ortalama harcanan rakam 16 bin ruble (516 dolar) bulacak. 2025 için bu rakam ise 27 bin ruble (870 dolar) ile mevcudun iki katından fazlasına yükselecek.

Başkentte her türlü lezzetin ve kalitenin bulunabileceğine değinen Nemeryuk, servis için beklenen ortalama 5-7 dakikalık sürenin kabul edilemez olduğunu söyledi. Hizmet sektöründe kaliteye değinen yetkililer dünya genelindeki uygulamaların örnek alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Başkent Moskova’da Türk restoranları ise on yıl öncesine göre hızla çoğaldı. 2004-2005’de 2-3 Türk restoran Moskovalılara hizmet verirken, şimdilerde bu rakam 10’u geçmiş durumda.