Rusya’nın ilk paralı otoyolunu Türkler inşa ediyor

674

İbrahim Çeçen Holding (IC) İçtaş ve İtalyan Astaldi ortak girişiminin, St. Petersburg'da inşa ettiği ''Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu Projesi'' çalışmaları son sürat devam ediyor. Rus, Türk ve İtalyan işçilerin birlikte çalıştığı 2,2 milyar dolarlık projenin, 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.

Türk işadamlarımızın yurtdışında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar, ülkemizin gururu olmaya devam ediyor. Rusya'da kamu-özel ortaklığıyla hayata geçirilen en büyük proje olma özelliği taşıyan yol çalışmasının 2,2 milyar dolara tamamlanması bekleniyor. Projenin 8 kilometresi deniz içerisinde, 3 kilometresi ise karada olacak. Yap-işlet-devret modelinde ihale edilen projede hareketli köprüler ve aç-kapa tüneller bulunacak.

resim tanımı girin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, “Rusya ve Türkiye'nin stratejik işbirliğini artıracak” dediği proje için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Projede çalışmak için Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen işçiler ise, durumdan memnun olduklarını ifade ediyor. Hava sıcaklığının yer yer 30 dereceyi bulduğu çalışma alanlarında, sıcak havadan bunalan işçilerin serinlemek için dozer kepçeleri içinde dinleniyor.

resim tanımı girin

Bittiğinde, Rusya sınırları içerisinde inşa edilmiş olan ilk ücretli otoyol özelliğini kazanacak olan proje için, en son teknolojik ekipmanlar kullanılıyor.

Yüksek Hızlı Batı Çevreyolu Projesi'nin 11,7 kilometrelik orta kesiminin inşaatını üstlenen IC İçtaş ve Astaldi, daha önce St. Petersburg'da bulunan Pulkovo Havalimanı Projesi için ortaklık yapmıştı.