Büyükelçisi Sezgin: Rusya’nın DTÖ üyeliği 100 milyar dolar hedefine daha hızlı ulaştıracak

121

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinin oluşturduğu olumlu havanın iki ülke arasında belirlenen 100 milyar dolarlık ticari hacmine daha hızlı ulaştıracağını söyledi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Ruaya’nın DTÖ üyeliği: Türkiye-Rusya ticari ve ekonomik ilişkilerine itkileri’ adlı konferansta açılış konuşması yaptı. Ayrıca, konferansa TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Maxim Medvedkov ve çok sayıda yerli yabancı misafirler katıldı.

resim tanımı girinBüyükelçi Sezgin konuşmasında, Rusya’nın DTÖ üye olmasının ardından bu ülkeye ihracat ve yatırım yapan şirketlerden olumlu tepkiler aldıklarını dile getirdi. Sezgin, “DTÖ üyeliğini sadece tarifeler bakımından değil gümrük işlemlerinde de önemli gelişmeler olduğunu gözlemliyoruz. Bu olumlu unsurlar bizi iki ülke liderlerince belirlenen 100 milyar hedefine daha çabuk götürecek.” diye konuştu. Türkiye ve Rusya ilişkisinin istikrarlı bir şekilde geliştiğini dile getiren Büyükelçi, “Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz giderek çeşitlenmiş ve derinleşmiştir. Artık ekonomik ilişkilerimizi karşılıklı bağımlılık tanımına uygun bir şekilde değerlendirmek mümkündür.” dedi. Rusya pazarının Türk şirketlerine çok önemli potansiyel sunduğunu aktaran Sezgin, piyasada bazı durgunluklar yaşanmasına rağmen bu potansiyelin gölgelenmemesi gerektiğini vurguladı.

resim tanımı girinŞirketler talep esnekliği düşük yatırım alanlarına yönelmeli

Şirketlere bazı tavsiyelerde bulunan Büyükelçi Sezgin, sıkıntılara rağmen genel ilkelere uyanların geniş iş imkanlarından faydalandığını belirtti. Sezgin, “Firmalarımızın bu geniş potansiyelinden her iki ülkenin de refahına katkıda bulunarak yararlanabilmeleri için hukuka tam uygunluk gösteren ve çok iyi hesaplanmış projelerle iş yapmaları gerektiğini vurgulamak istiyorum.” şeklinde konuştu. Büyükelçi Sezgin’e göre Rusya’da yatırım yapmak isteyen şirketlerin talep esnekliği düşük olan alanlara yönelmelerinde fayda var.

Rusya’nın DTÖ üyeliği sonrası iki ülke arasındaki ticarette yukarıya doğru kıpırdama olduğunu gözlemlediklerini belirten Sezgin, “Türkiye Rusya partnerliğinin kuvvetlenmesi iki ülkenin yanı sıra bölgeyi ve çevresine refah ve barış getireceğini düşünüyorum. Türkiye ve Rusya’nın refahı birbirlerini destekleyici mahiyettedir.” Şeklinde konuştu.

Açılış konuşması yapan TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için pek çok alan olduğunu belirti. Hedefe katkıda bulunabilecek bazı tespitlerde bulunan Mete, “Rusya’nın güneyinde lojistik alanının tamamlanmasını ivedilikle istiyoruz. Karayolu ile mal taşımacılığın serbestleştirilmesine ek olarak Türk ve Rus limanları arasında yük akışının sürekliğini koruması için alternatif limanların hizmete açılması gerekiyor. İki ülke arasındaki uçak sefer sayısının karşılıklı artmalıdır. Varış noktaların çeşitlendirilme çalışmaları ikili ticaret ilişkilerine olumlu etkiler olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

resim tanımı girinRusya daha da büyüyecek

Konferansa katılan Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamasında, “DTÖ üyeliği sayesinde Rusya daha da şeffaflaşacak, yatırımlar artacak, rekabet şartları oluşacak.” diye konuştu. İlerleyen yıllarda Rusya’nın daha da büyüyeceğini vurgulayan Karaaslan, “Bu büyüme oranları hareket getirecek. Bu hareket içinde de Türkiye’nin payı büyük olacak.” ifadesini kullandı. Karaaslan, “İşini iyi bilen sermayesi ve alt yapısı olan ve uzun vadeli düşünenler için inanılmaz bir coğrafyadır Rusya.” dedi.

Konferans çeşitli katılımcıların sunumlarıyla akşam saatlerine kadar devam etti.