Rusya’ya yeni uçuşlar başlıyor

521

Türk havayolu şirketlerine, Rusya Sivil Havacılık Otoritesi ile imzalanan anlaşma sonrası haftalık 45 yeni uçuş hakkı verildi.

THY ve özel havayolu şirketleri, gelecek ay İstanbul ve Antalya’dan Rusya’nın 7 merkezine sefer başlatacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye ve Rusya arasında uçak seferlerinin artırılmasından bağlantılı uçuşlara, hava sahası kullanımından kod paylaşımına kadar birçok alanda önemli bir anlaşmaya imza attı.

SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Rusya Federasyonu Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdür Yardımcısı Oleg Demidov başkanlığında, her iki ülkenin sivil havacılık heyetlerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen müzakereler sonunda imzalanan ikili havacılık anlaşması ile havacılıkta kapsamlı bir işbirliği kararı alındı. Nisanda imzalanan anlaşmaya göre, İstanbul’dan Krasnodar’a 2, Ufa’ya 2, Kazan’a 4, Omsk’a 4 ilave frekans tahsis edilirken, Trabzon’dan Krasnodar, Rostov ve Sochi’ye 7’şer, Ankara’dan Moskova, Krasnodar, Rostov, Sochi için de 7’şer frekans olmak üzere toplamda 61 frekans ilave hak elde edildi.

Bu arada, Türkiye’nin Rusya’dan talep ettiği yeni hat ve frekanslara da onay geldi. Bu doğrultuda SHGM’nin verdiği izinlere göre, Onur Air, Antalya’dan Moskova’ya haftalık 7 frekans, Pegasus Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Moskova’ya haftanın 3 günü ve Atlasjet de, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Nizhnekamsk’a haftalık 7 sefer düzenleme hakkı elde etti. THY’ye de, yurtdışı transit uçuşlar dikkate alınarak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Astrakhan, Stavropol, Mahaçkale ve Nalçık’a haftalık 7 frekans uçuş hakkı tahsis edildi.