Bakan Yıldız Rusya’da konuştu: 4 milyar metreküplük doğalgaz alımı daha özelleşecek

102

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner yıldız, Gazprom’dan Batı Hattı üzerinden özel şirketlerin aldığı 6 milyar metreküplük doğal gaza ek olarak, 4 milyar metreküplük tedarikin daha özel şirketlere devredileceğini açıkladı. Bakan Yıldız, görüştüğü Avrupalı firmaların da Türkiye’ye yatırım yapmaya kararlı olduklarını kendisine ifade ettiklerini söyledi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu çerçevesinde yaptığı görüşmeleri tamamlayan Yıldız, Türkiye’ye dönmek için gittiği havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldız, Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller ve heyetiyle beraber, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin’in de hazır bulunduğu Türk heyetinin, 4 milyar metreküplük doğal gazın özel sektöre devriyle alakalı, gerek kontrat devri, gerek miktar devri konularının masaya yatırıldığını kaydetti. Bu manada Rus tarafının kendilerine, ‘biraz daha izlemeleri gerektiğini’ söylediklerini aktaran Enerji Bakanı, “Bizim amacımız, özellikle liberalleşen, serbestleşen ve rekabet ortamının oluşacağı bir alanda bu dört milyar metreküpü de özel sektöre devretmektir.” dedi.

Gazprom: Biraz daha süreye ihtiyacımız var

Rus tarafının, şu anda bununla alakalı biraz daha süreye ihtiyaçları olduğunu aktaran Yıldız, “Bizim irademizde herhangi bir tereddüt yok, her hangi bir geri adım yok. Tarafları olan bir anlaşmadan bahsediyoruz. O yüzden bu manada biraz daha bekleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan, birbirinden verimli birçok görüşme yaptıklarını söyledi. 2013 yılı Uluslararası forumunun çok geniş katılımlı bir organizasyon olduğunu tekrar görme imkanı bulduklarını kaydeden Bakan Yıldız, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eş Başkanı Aleksand Novak’la da, Rusya Federasyonu ve Türkiye arasındaki bir çok konuda işbirliğinin genişletilmesi, bu alanların daha da genişletilmesiyle alakalı olarak bir kısım konuları ele aldıklarını belirtti.

resim tanımı girin

Gezi Parkı, AB’li yatırım firmalarını etkilemeyecek

Enerji Bakanı sözlerine şu şekilde devam etti: “AB üyesi ülkelerden Türkiye’de yatırım planlayan birçok firmanın CEO’ları ve Başkanlarıyla da görüşmeler yapma imkânımız oldu. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye’deki siyasi istikrara duymuş oldukları güvenin bir eseri olarak yatırımlara hevesli olduklarını belirttiler. Zaman zamanda Türkiye’de olan hadiseleri sordukları zaman benim de söylemem lazımdı bende bütün şeffaflığıyla açıklığıyla anlattım. Kendileri de yatırım kararı aldıklarını ve bu kararlarını üzerinde çalışmalara devam edeceklerini bize belirttiler.”

Doğalgaz depolama alanları

Gazprom’la doğalgaz depolama alanlarıyla alakalı yatırım konusunu da ele aldıklarına değinen Bakan Yıldız, “Bunla alakalı da kendilerine –bir çok firmaya olduğu gibi- bu imkânların hangi alanlarda olduğuna dair açıklamalar yapacağız. O projeler üzerine kendileri de çalışacaklar.” bilgisini verdi.

Büyükelçi Sezgin: Forum oldukça verimli geçti

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin de görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Sezgin, “Gerek enerji alanında ki ilişkiler, gerek diğer ticari ve ekonomik ilişkiler bakımından gayet olumlu görüşmeler gerçekleştirildi. Forum kapsamında sonuç alıcı tartışmalar ve müzakereler yapıldı.” dedi.