Mehtap, Rusya'daki gümrük engelini yatırımla aşacak

121

Beyaz Rusya'da fabrika kurmaya hazırlanan şirketin patronu Mehmet Öncel, "Her alanda yeni satın almalara açığız" dedi.

Çelik ve teflon ürünleriyle mutfaklara giren Mehtap, yeni satın almalarla büyümeye odaklandı. Üretiminin yüzde 30'unu ihraç eden şirketin yatırım listesinin başında ise Rusya geliyor. Mehtap Mutfak Eşyaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öncel, farklı bir markayla mutfak eşyaları pazarının yüzde 10'una sahip oldukları Rusya'da yeni gümrük uygulamasına takıldıklarını ifade etti. Öncel, "Gümrük maliyetleri artınca ağırlığımız olan bu pazarı kaybetmemek için fason üretim planları yaptık. Ancak daha sonra Beyaz Rusya'daki distribütörümüzle ortak yatırım kararı aldık. Yılda 5 milyon adetlik üretimi olan bir fabrika kurmayı planlıyoruz" dedi.

DUPONT'LA İŞBİRLİĞİ

Çin tehlikesini kapasite artırımıyla bertaraf ettiklerini anlatan Mehmet Öncel, bu şekilde her yıl yüzde 30 büyüme yakaladıklarını söyledi. Öncel, "Bu yıl 8 milyon liralık yatırım yapacağız. Teflondan 25 kat daha dayanıklı bir kaplama geliştirdik. Türkiye'de patentini aldık. Şimdi de Dupont'la işbirliğine giderek enerjiden tasarruf sağlayan bir sistem üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

RAKİP MARKALARA HAMMADDE SATIYOR

Mehtap 2011'de Kanada'da batan bir şirketin makinelerini İzmit'e getirerek 40 milyon liralık yatırımla Almesan'ı kurdu. Şirketin ihracatı 11 milyon doları geçti. Türkiye ve bölgenin tek nitelikli alüminyum fabrikası olan Almesan, Mehtap'ın rakiplerine de hammadde satıyor. Hedeflerinin bu yıl 20 milyon dolarlık ihracat olduğunu belirten Mehmet Öncel, Almesan'ın yurtdışında satın almayla büyüyeceğini belirtti. Öncel, Almanya ve İtalya'da bu yönde ciddi görüşmeler yaptıklarının altını çizerek, "Üretimin üçte 1'i otomotiv sektörüne gidiyor. Bu yıl 18 milyon dolarlık ek yatırım yapacağız" dedi.

ŞİRKET BAKIYORUZ

Almanya ve İtalyan markalarından "Bizi alın" talebi geldiğini belirten Öncel, çok yakında dünya devi bir markayı satın almak üzere görüşmeleri netleştireceklerini de vurguladı. Öncel, "Türkiye'de olmayan bir dünya devi" diye konuştu.

YENİ BİR ALANA GİRDİ

Mehtap elektrikli ev aletlerinde büyüme planlıyor. Öncel, bu alanda da uygun yerli ya da yabancı şirketleri satın alacaklarını belirtti.