Rusya’nın Kaluga Bölgesi, İstanbul ve Bursa’da tanıtılacak

112

Rusya’nın başkenti Moskova’nın hemen dışında yer alan ve yabancı yatırımlar açısından cazibe merkezi olan Kaluga Bölgesi İstanbul ve Bursa’da tanıtılacak. Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) düzenlediği programa, Kaluga Bölge Valisi Anatoli Artamanov ve beraberindeki 10 kişilik heyet katılıyor.

Tanıtım programın ilki 27 Haziran 2013 Perşembe saat 11:00’de İstanbul The Plaza Hotel de RTİB ev sahipliğinde, ikincisi ise 28 Haziran 2013 Cuma saat 13:00 de Bursa Uludağ İhracatçı Birlikleri–UİB ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Özellikle otomotiv, otomotiv yan sanayi, kimya, kozmetik, ilaç ve inşaat sektörü alanında işbirliği konularının değerlendirileceği söz konusu toplantının amacı Rusya ve Kaluga Bölge’sinde iş yapmak veya mevcut işlerini büyütmek isteyen Türk girişimciler karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları konusunda Kaluga Valisi ve üst düzey yöneticileri tarafından bilgilendirilecek.

Toplantılara katılmak isteyenlerin İstanbul Toplantısı için info@rtib.com adresine, Bursa UİB de ki toplantı için de http://goo.gl/u5tGt linkinden başvurmaları gerekiyor.

KALUGA BÖLGESİ

Moskova yakınlığı sebebiyle (88 km) önemli bir ticaret şehri. Toplam nüfusu 1 009 900 dur. Ekonomik olarak Rusya’nın en gelişmiş bölgelerindendir. Otomotiv ve otomotiv yan sanayi, ilaç – kimya sektörü bölgede faal yatırımları bulunuyor. 10 sanayi parkı toplamda 5 562 ha alana sahip. Yatırım yapan başlıca otomotiv firmalarından Volkswagen Group-Skoda ve Volkswagen 180 binden fazla araç, PCMA Group – Peugeot, Citroen, Mitsubishi yılda 125 binden fazla araç, Volvo Trucks – Volvo ve Renault yılda 15 binden fazla araç üretmekte.

Bölgede Astra Zeneca, Continental, Loreal, Efes ve Lafarge General Electric’in de yatırımları bulunuyor.