Rusya’nın Kaluga Bölgesi'nden Türk yatırımcılara davet

285

Rusya'nın Kaluga Bölgesi Vali Yardımcısı Vladimir Potemkin İstanbul'da gerçekleşen tanıtım toplantısında Türk girişimcileri bölgesine davet etti.

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Rusya’da yatırım amaçlayan Türk yatırımcılarını Kaluga bölgesinin yetkilileriyle buluşturdu. Rusya pazarıyla yakından ilgilenen yatırımcılara Moskova’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Kaluga bölgesi tanıtıldı. Toplantıda bölgenin alt yapısından arazi kiralarına, iş alanlarında bürokratik sorunlarına kadar her türlü konular değerlendirildi. Bölge hakkında Kaluga Vali Yardımcısı Vladimir Potemkin bilgi verirken Türk yatırımcılar da yatırım imkanları ile ilgili sorular sorma imkanı buldu.

Katılımcılara bölge hakkında bilgiler aktaran Potemkin, anlatmanın yetersiz olacağını yatırımcıların bizzat kendilerinin gelip görmeleri gerektiğini vurguladı. Kaluga’ya gelmeyenlerin çok büyük hata yaptıklarını esprili dille belirten Potemki, “Çok sayıda Türk inşaat şirketleri var ama bunların hiç biri Türk yatırımcıları için henüz bir fabrika inşaat etmedi.” diye konuştu. Potemkin inşaat sektörü dışında tarım, otomotiv, hayvancılık, otelcilik, turizm ve daha birçok alanda yatırım yapmaları için Türk girişimcilerine çağrıda bulundu.

Açılış konuşması yapan Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan görevlerinin iki ülkeyi birbirine tanıtmak olduğunu söyledi. Karaaslan, “Kaluga Rusya’da örnek bir model. Kaluga yatırımcının ayağına geliyor. Bölge her açıdan hazır, altyapısı özellikle yatırım için hazırlanmış.” şeklinde konuştu. İki ülke arasında ticari hacmin beş yıl için belirlenen hedefin 100 milyar dolar olduğunu hatırlatan Karaaslan, doğru strateji belirlenmesi halinde bu rakama ulaşılacağını belirtti.

resim tanımı girin“Öncelikle tarım alanında yatırım bekliyoruz”

Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Kaluga Kaluga Vali Yardımcısı Potemkin, Türk yatırımcıların göstermiş olduğu ilgiden dolayı memnun olduğunu söyledi. Sadece inşaat sektöründen yatırımcı beklemediklerini dile getiren Potemkin, “Öncelikle bölgemizde görmek istediğimiz alanlardan biri tarımdır. Bir milyon hektar işletilmeyen boş arazimiz mevcuttur. Yeni teknoloji gelsin istiyoruz tarımla ilgili her türlü üretim yapılsın istiyorum.” dedi. Potemkin, “Bölgemiz arpa üretimi için çok elverişlidir, örneğin keten çok talep ediliyor. Ayrıca süt ürünleri açısından da çok elverişlidir, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştirilebilir.” şeklinde konuştu. Potemkin, Kaluga’yı Türk yatırımcılara kendi evi gibi hissettirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

resim tanımı girin

Toplantı ile ilgili değerlendirmede bulunan Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Karaaslan Kaluga’nın otomotiv, kimya, ilaç ve 10’na yakın sanayi alanı için cazibe merkezi olduğunu belirtti. Karaaslan, “Rusya’da bürokrasiden şikayet ederiz ama Kaluga bunları kırmış bir bölge. Zaten burada Kaluga’yı tanıtmamızın amacı da bu.” diye konuştu. Vali yardımcısının aslından Türk yatırımcılarına sitemde bulunduğunu söyleyen Karaaslan, “Bölgedeki yatırım yapan fabrikaların inşaatını Türk firmalar yapmış ama Türk yatırımcıya kırgın.” dedi. Karaaslan, “Sadece Kaluga’da değil otomotivde Rusya pazarında sadece binde beşe sahibiz bu ciddi bir şey değil, hızlı yol alınması lazım. Neden otomotiv diyoruz çünkü iyi bildiğimiz bir sektör ama maalesef Rusya pazarında yer almıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programa katılan Anadolu Efes Grubu Kurumsal İlişkiler Müdürü Haluk Özdemir Kaluga Valisi’nin balık avına meraklı olduğunu söyleyerek olta hediye etti. Vali adına hediye Vali Yardımcısı Vladmir Potemkin kabul etti. Halük Özdemir, valinin bu oltayla daha çok işadamı avlamasını dileğinde bulunması salonda gülüşmelere neden oldu.

Soru cevap şeklinde devam eden programın bir benzeri yarın Bursa’da yapılacak tanıtım programı ile devam edecek.