Rus yatırımı Denizbank, Citi Bireysel'i satın aldı

160

DenizBank, Citi Türkiye'nin bireysel bankacılık bölümünü yasal onayların ardından devraldı.

Bu kapsamda Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün 32 şubesi ve bin 400'e yakın çalışanı DenizBanklı oldu. DenizBank'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, bankanın 11 Nisan 2013 tarihinde kamuoyuna açıkladığı, Citi'nin Türkiye'deki bireysel bankacılık bölümünün satın alımına dair işlemi, 1 Temmuz 2013 tarihinde tamamlandı.

Bu kapsamda, Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün 600 binden fazla müşteri, 1,2 milyar TL kredi/alacak ve 1,6 milyar TL mevduat içeren portföyü, Citi, önümüzdeki dönemde Türkiye'de 500'den fazla çalışanı ile kurumsal ve ticari bankacılık faaliyetlerine odaklanmayı sürdürecek. Citi Türkiye bireysel bankacılık müşterileri, devir işlemi tamamlandıktan sonra, ihtiyaç duydukları finansal hizmetlerin tümüne DenizBank çatısı altında ulaşabilecekler.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın Türkiye'de her geçen gün güçlendiğini söyledi. Bankanın, 2012 yılında Sberbank ailesine katıldığını hatırlatan Ateş, "Şimdi, 12 bini aşkın Denizcimizden oluşan Ailemizin, yeni ekip arkadaşlarımızla büyüyüp güçlendiği önemli bir dönemece tanıklık ediyoruz. Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünden Bankamıza devrolan 32 şube, 550 bine yakın kredi kartı ve 1.6 milyar TL mevduat, bireysel portföyümüzde yeni hedeflerin, yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Sektörde bireysel kredi kartı alacaklarında yüzde 1,4 pazar payı artışı ile bir üst sıraya yükseliyoruz." dedi.

Citi Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ise yaptığı değerlendirmede, Citi'nin Türkiye'de hizmet vermeyi sürdüreceğini aktardı. Akçaoğlu, "Citi Türkiye olarak önümüzdeki dönemde kurumsal ve ticari bankacılık faaliyetlerimize odaklanarak, bu alanlarda büyümeyi sürdüreceğiz. Citi, 1975 yılında kurumsal bankacılık hizmetleri vermeye başladığı Türkiye'de, o günden bu yana çok sayıda sendikasyon ve finansman projesinde yer aldı. Önümüzdeki dönemde de, kurumsal ve ticari bankacılık müşterilerimizin uluslararası pazarlara açılımına destek olmayı ve stratejik büyüme planlarına yönelik finansman desteği sağlamayı hedefliyoruz." dedi.