Rusya petrol üretiminde 25 yıllık rekor kırdı

99

Rusya, Haziran ayında günlük 10,53 milyon varil petrol üretimi yaparak 25 yıllık rekorunu kırdı. Uzmanlar ise petrol sektörüne yeterli yatırım yapmayan Rusya’nın gelecekte aynı seviyeyi koruyamayabileceği uyarısı yapıyor.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya en yüksek üretimi 1998’de Sovyetler Birliği döneminde 11 milyon 70 bin varille yapmıştı. Sovyetlerin dağılmasının ardından hızla düşen üretim 1996’da günlük 6 milyon varile kadar geriledi. 2000 sonrası toparlanan petrol üretimi 2012’de günlük ortalama 10,37 milyon varile çıktı.

Rusya’nın petrol üretimindeki artışa en büyük katkıyı Rosneft’in Vankor bölgesinden başlattığı üretim sağladı. Rosneft geçen yıl bölgeden 18,3 milyon ton petrol çıkarırken, bu yıl rakamın 25 milyon tona yükselmesi bekleniyor.

Dünyanın petrol devi olan Rosneft, çok sayıda uzun vadeli petrol anlaşmaları nedeni ile yeni üretim alanlarına yoğunlaştı. Çin devlet petrol şirketi 2014 sonrası 2039’a kadar Rosneft’ten yıllık 365 milyon ton petrol istiyor. Polonya’lı PKN’da yıllık 8,6 milyon ton için uzun vadeli anlaşma imzaladı.

Doğalgaz üretiminde dünya lideri olan Rusya, uzun süredir de Suudi Arabistan’ı geride bırakarak en çok petrol üreten ülke konumuna yükseldi. Bloomberg’e göre Suudi Arabistan’ın Haziran ayında günlük üretimi 9,47 milyon tonda kaldı. Suudi Arabistan’ın çok kısa sürede kapasitesini 12,5 milyon varile çıkarabileceğini kaydeden uzmanlar, fiyat politikaları nedeni ile Suud petrol şirketlerinin üretimi sınırlandırdığına dikkat çekiyor.