AB-Rusya, ilk DTÖ mücadelesi başladı

107

Avrupa Birliği, Rusya'nın örgüte üye olmasının üzerinden henüz bir yıl geçmeden, Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Rusya aleyhine ilk resmi şikayetinde bulundu. AB, Rusya'nın ithal araçlara uyguladığı geri dönüşüm vergisiyle yerli araç üreticilerini koruma altına aldığını iddia etti.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht, yaptığı yazılı açıklamada 'Avrupa Komisyonu, Rus ortaklarımız ile buna bir çözüm bulmak için yaklaşık bir yıl boyunca tüm diplomatik kanalları kullandı, ancak bu çözüm olmadı. Uygulanan ücret DTÖ'nün en temel kuralı olan, ithalata karşı ve ithalatlar arasında ayrımcılığın yasaklanmasına uygun değildir' dedi.

Rusya'da araç ithal ederken, aracın gelecekteki geri dönüşüm maliyetini karşılayabilmek için bir tür çevre vergisi uygulanıyor. Ancak AB, Rus malı araçlardan aynı verginin alınmamasının bunu bir ithalat vergisi haline getirdiğini söylüyor.

Rusya'nın DTÖ'ye katıldıktan yalnızca dokuz gün sonra getirdiği vergi, Moskova'nın alkollü içki ve tarım araçları gibi ürünlerdeki tartışma yaratan uygulamalarından yalnızca biri. Araçlardan alınan ithalat vergileri, Rusya'nın DTÖ üyeliği için 18 yıl süren müzakerelerdeki başlıca sorunlardan biriydi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı, parlamentonun yaz tatiline gitmeden önce geri dönüşüm vergisini değiştirememiş olmaması sebebiyle AB tarafından böyle bir girişim beklediklerini söyledi.

DTÖ kurallarına göre Rusya'nın vergide değişikliğe gitmek ya da bu politikasını savunmak için 60 günü bulunuyor. Bu sürenin ardından AB, DTÖ'den hakemlik yapmasını isteyebilir ve Moskova'nın kuralları değiştirmemesi halinde ticari yaptırımlarla karşılaşmasını sağlayabilir.

Rusya'nın DTÖ üyeliğinin getirdiği yükümlülüklere ne kadar bağlı olduğu konusunda şüpheli olan yalnızca AB değil. Geçtiğimiz ay ABD Kongresi de Ticaret Temsilciliği'nden Moskova'nın DTÖ yükümlülüklerini ne derece yerine getirdiği konusunda kendilerine her yıl rapor vermesini istemişti.

Perşembe günü Japonya, ABD ve AB, Rusya ile ilgili endişelerini DTÖ toplantısında ortak olarak dile getirecek.

Rusya da daha önce, Gazprom'un Avrupa'daki doğalgaz hatlarında mülkiyet sahibi olmasının önündeki engeller gibi bazı AB politikalarının kendilerini endişelendirdiğini dile getirmişti.

DTÖ üyeliğinden yalnızca 11 ay sonra hakkında şikayette bulunulan Rusya'nın aksine Çin'in 2001 yılında örgüte üye olmasının ardından ilk şikayetin gelmesi iki yıldan fazla bir zaman almıştı.