Yolsuzluk Rusya’da yüzde 14 iş kaybına neden oluyor

46

Rusya Sanayiciler ve İşadamları Birliği Başkanı Aleksandr Şohin, Rus ve yabancı yatırımcının en az üçte birinin ülkede hala çözülemeyen yolsuzluk ve rüşvetin iş dünyasının önündeki önemli engellerden biri olarak gördüğünü söyledi.

Yekaterinburg’da düzenlenen Innoprom 2013 Forumu’nda konuşan Şohin, “Yolsuzluğun Rusya ekonomisine verdiği zarar en az yüzde 14.” dedi. Rus yetkililere göre bir çok yabacı yatırım rüşvet ve yolsuzluk nedeni ile başka bölgelere kaçıyor.

Yabancı yatırımcılar arasında yapılan çalışmaya göre Rusya’da yatırım ortamında önemli gelişmeler sağlanıyor, ancak yeterli değil. Özellikle yerel yönetimlerin yatırımlarla ilgili seçim yapmaları yatırımcının tercihinde olumsuz etki yapıyor.

Rusya’da bölgeleri yatırımcılar açısından üç ayrı kategoride değerlendirmek mümkün. Bunlardan ilki dünün bölgeleri. Yüzde 35’lik bir alan oluşturuyor. Her yıl ortalama 10 milyon dolardan daha az dış yatırım alabiliyor. Yüzde 60’lık kesim ise bugünün bölgeleri. Yıllık yabancı yatırım miktarları 100 milyon dolarla ulaştı. Yarının bölgeleri olmaya aday çalışmalar da var. Dev yatırımlar çeken alanlar ise yüzde 5 civarında.