Çukurova, Rus Altimo'ya 1,5 milyar dolar ödeme için ek süre istedi

166

İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin Turk-cell’in kontrol hissesinin sahipliğine ilişkin davada Çukurova Holding’in Rus Altimo’ya 60 gün içinde 1,57 milyar dolar ödemesini kararlaştırmasının ardından Çukurova, diğer ortak TeliaSonera’nın ABD’de bu hisseler için aldırdığı tedbir kararına yaptığı itirazın beklenmesi için başvuru yaptı.

Yaklaşık altı yıl süren uzun dava sürecinin ardından Privy Council, 9 Temmuz’da Altimo’nun kredi anlaşmasından kaynaklanan borç nedeniyle el koyduğu Turkcell’i kontrol eden hisselere ilişkin davada Çukurova’nın 1,57 milyar doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı. Söz konusu 60 günlük süre 9 Eylül’de dolarken, Privy Council Çukurova’nın ödeyeceği tutara, karar tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre içinde yıllık Libor artı yüzde 8 faiz işletileceğini duyurmuştu. Privy Council, yaptığı açıklamada, “Çukurova, ABD Temyiz Mahkemesi’nde bekleyen temyiz sürecinin çözümlenmesine kadar süre uzatımı ve Altimo’ya 9 Temmuz’dan temyiz kararının verildiği süreye kadar hiçbir faiz ödenmemesi için başvuruda bulundu.” dedi.

SPK, Turkcell’e iki üye daha atayacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, ortakları arasındaki uzlaşmazlıklar nedeniyle genel kurulunu gerçekleştiremeyen ve yönetim kurulu üyesi seçimi yapamayan Turkcell’e kısa süre içinde iki yönetim kurulu üyesi daha atayacaklarını söyledi. Hissedarları arasındaki davalar nedeniyle Turkcell’de son üç yıla ait genel kurullar gerçekleştirilemezken, nisan ayında görev süresi dolan dört yönetim kurulu üyesinin yerine seçim yapılamamıştı. SPK mart ayında, Turkcell yönetim kurulu üyeliğine üç bağımsız üye atarken, Çukurova Grubu, TeliaSonera ve Altimo’yu temsil eden birer üyeyi de görevden almıştı. Bağımsız üye olarak Ahmet Akça, Atilla Koç ve Hilmi Güler atanmıştı. CNBC-e’de konuşan Ertaş, mevcut üç üyeye ek olarak iki üye daha atayacaklarını belirtirken, “İki üye de ortaklardan isteyip yediye tamamlayacağız.” diye konuştu. Turkcell’de yönetim kurulu yedi üyeden oluşurken, karar alınabilmesi için beş üyenin çoğunluk oyu gerekiyor.