Çağlayan İş Formu için Kazan’a geliyor

126

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 3-4 Eylül tarihlerinde Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’ne gidiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın St. Petersburg kentinde katılacağı G20 zirvesi ile eş zamanlı gerçekleşecek ziyarette Çağlayan Hayat Holding tarafından inşa edilecek 600 milyon dolarlık “kent içinde kent” yatırım projesinin imza törenine katılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çağlayan, ziyaretinde Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile görüşecek ve Türkiye-Tataristan İş Forumu'nda katılımcılara hitap edecek. Çağlayan, ziyaret sırasında ayrıca Tataristan'da yerleşik Türk işadamlarıyla görüşecek.

Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile ilişkilerinde görülen dinamik gelişme iki ülke arasında yeni ve gelişmiş bir ortaklık döneminin kapılarını açtı. Bu gelişmelerin, Türkiye'nin Rusya'nın bölgeleriyle ilişkilerinde olumlu ve kolaylaştırıcı yansımaları oldu.

İki ülke arasında karşılıklı yarar, güven ve iyi komşuluk ilkeleri temelinde ilerleyen işbirliği, Türkiye ile Rusya Federasyonu'na bağlı bölgeler arasındaki ilişkilerin de her alanda geliştirilmesine ve daha perspektifli bir geleceğe taşınmasına imkan veriyor.

Türkiye'nin Rusya Federasyonu bölgeleri ile ilişkilerinin geliştirilmesi çalışmalarında yakın tarihi ve kültürel bağlara sahip olan Tataristan Cumhuriyeti ise her zaman öncelikli konumda bulunuyor.

Dış ticaret verileri bakımından da Tataristan Cumhuriyeti, Türkiye açısından önemli bir ticari ortak konumunda yer alıyor. Geçen yıl Türkiye'nin Tataristan Cumhuriyeti'ne ihracatı 2011 yılına göre yüzde 9,3 azalarak 209 milyon dolar olarak gerçekleşti. Tataristan Cumhuriyeti'nden ithalat ise 2011 yılına göre yüzde 27,8 artarak yaklaşık 720 milyon dolara çıktı. Türkiye'den Tataristan Cumhuriyeti'ne giden yatırım miktarı ise 2 milyar dolar civarında bulunuyor.