Yıldız: Rusya ile ticaretimiz 100 milyar doları aşar

161

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile ikili ticaret hacminde önemli gelişme sağlandığını, son 10 yıllık dönemdeki istikrarın korunması durumunda 2023’te toplam ticaret hacminin 100 milyar doları geçeceğini söyledi.

Rus basınından Itar-Tass’a açıklamalarda bulunan Yıldız, 2002’de Rusya ve Türkiye arasında 5 milyar dolar olan toplam ticaret hacminin 2012’de 33 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin 2023 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarma hedefinin bulunduğuna işaret eden Yıldız, “Ben bu hedefi Rusya federasyonu ile birlikte geçeceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye döviz konusunda gerekli alt yapıyı tamamladı

İki ülke arasındaki bankacılık ve döviz alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi konusuna da değinen Enerji Bakanı, “Türkiye bu alandaki yasal ve hukuksal altyapıyı tamamladı ve ikili ticarette diğer ülkelerin paralarının kullanılmasına izin verdi.” dedi.

Yıldız, “Bu imkân, Türk lirasına ve Rus rublesine olan güveni artırmak amacıyla sağlandı. Bizim buradaki temel amacımız, yerel dövizleri kullanmak isteyenlerin önündeki bürokratik engelleri kaldırmak ve onlara ek fırsatlar sağlamak.” bilgisini verdi.

Ruslar ilk 6 ayda 147 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Rusya’dan Türkiye’ye yönelik doğrudan yatırım konusunda da şu açıklamalarda bulundu: “Rusya’dan Türkiye’ye 2002 yılından günümüze kadar 2,7 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapıldı. İlk 6 ay içinde, 147 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Rusya, Türkiye yatırımcılar listesinde 10. sırada yer alıyor.”

Yıldız’a göre, Rusya’dan Türkiye’ye doğrudan sermaye girişi önemli bir güven göstergesi.