Vitra: Rusya’da kalıcıyız, ikinci fabrikamız Nisan’da üretime başlıyor

375

Eczacıbaşı Holding’e bağlı Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen, Vitra olarak Rusya Federasyonu’nda daha da büyümeyi hedeflediklerini belirtti.

Rusya Türkiye İşadamları Derneği’nin (RUTİD) merkez ofisini ziyaret eden Özen, faaliyetleriyle ilgili kısa bilgiler verdi. Görüşmede RUTİD Başkanı Esat Sarı, Vitra pazarlama manajeri Bertan Gökdemir ve RUTİD Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Vitra Rusya Genel Müdürü, “Yeni tesisimiz Moskova’ya yakın Serpuhov bölgesinde. Yıllık 3,2 milyon metrekare mozaik, porselen ve duvar karosu üretme kapasitesine sahip. Orada bir yeni tesisimiz daha Nisan ayında üretime başlayacak. Şuanda yatırım aşamasında. Yıllık 250 bin adetlik ürünlerimizin üretimi soz konusu olacak. Ürünlerimizin yüzde 80’i Rusya, geriye kalanını ise Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine. Rakip olarak burda İspanya’nın Roca firması var. Bu firma Çek menşeli Jika markasını satın aldı. Ayrıca Rusya’nın Santehnika markasını da kendi saflarına kattı.” şeklinde konuştu.

Üretim için hammaddeyi dışarıdan getirdiklerini belirten Özen, fabrika işçilerinin çoğunun Rusya vatandaşı olduğunu kaydetti. Özen, “Rusya genelinde 6 mağazamız var, bunların ikisi Moskova’da. Mağazalarımız Türkiye’deki gibi güzel. Hedeflerimizden biri perakendede faal olmak. Rusya’da yatırıma devam, burada kalıcıyız, Türkiye’den sonra en büyük pazarımız burası olacak. Rusya’da 2 fabrikamız olacak. Rusya piyasa ve genel olarak ekonomisinden memnunuz. Moskova dışında da her yerde potansiyel var. Rusya’da her zaman iş var. Bu arada Soçi olimpiyat tesislerinde pay aldık.” dedi.

resim tanımı girinRusya’da yerli ve Türk dahil yabancı kurumlarla işbirliği yaptıklarını ifade eden Vitra Rusya Genel Müdürü, “RUTİD’e ziyaretimizin ikili işbirliği bağlamında olumlu sonuçlar vereceğine inanıyoruz.” Diye RUTİD Başkanı Sarı’ya şükranları iletti.

RUTİD Başkanı, sivil toplum kuruluşu olarak iki ülke arasında ticari köprüleri kurmaya devam ettiklerini ve bu bağlamda Türk firmalarına gereken desteği sağladıklarını belirtti. Sarı, “Rusya büyük bir pazar. İki ülke arasında güzel ilişkiler var, bu ekonomiye de güzel yansıyor. Rusya’ya yönelik ihracatı artırmamız lazım. İki ülke yöneticilerinin önümüze koyduğu 100 milyar dolarlık hedefe ulaşmamız lazım. Bunun için birliktelik gerekir. Rusya’nın ekonomi bağlamda resmi ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği ve ortaklık anlaşmamız lazım. Zaten RUTİD de sizler için vardır. Kapımız her zaman size açık. Biz daha sonra size ziyaret ederiz. Bu ziyaretten çok memnun oluruz.” değerlendirmede bulundu.