Rus S-400'ler Türkiye'de 4 milyar dolarlık ihaleyi kaybetti

649

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), 4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde sürpriz bir kararla Çin’e verdi.

İhalede Amerika’nın Patriot, Rusya’nın S-400, Çin’in FD-2000 ve Fransa-İtalya ortaklığının Eurosam Samp-T modeli yarışıyordu. Çin’in teklifinin 3 milyar doların altına olduğu belirtiliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan SSİK, Cumhuriyet tarihinin en kritik ihalelerinden birini Çin’e verdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, füzelerin Türkiye’de ortak üretimi için Çin’in CPMIEC kuruluşu ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiği belirtildi.

Şimdiye kadar tüm kritik sistemleri NATO ülkelerinden karşılayan Türkiye, tarihi bir kararla bu kez Çin’i seçmiş oldu. Yetkililer, bu kararın Türkiye’nin NATO odaklı savunma konseptinde de önemli bir kırılma anlamına gelebileceğini belirtiyor. Toplantıda ayrıca, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı için Hürkuş uçaklarının seri üretimine geçilmesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Dün toplanan SSİK’e Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Zaman’ın edindiği bilgiye göre füze ihalesinde fiyat ve teknoloji transferi göz önünde bulunduruldu. Füze, 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip.