Rusya'dan Türk dericilere 30 Avro'luk vergi indirimi

143

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Dinç, deri sektörü için en önemli pazarlardan biri olan Rusya'nın makdu gümrük vergisini kaldırdığını duyurdu.

Türk deri sektörünün dünya lideri olduğu kürk-süet giyiminin en önemli ihracat pazarı olan Rusya'dan müjdeli haber var.

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Mehmet Ali Dinç, Rusya Federasyonu'nun Türk ihracat ürünlerine uyguladığı asgari 30 Avro makdu gümrük vergisini kaldırdığını duyurdu.

Dinç, “Bu uygulama, bizler için en önemli pazarlardan biri olan Rusya'daki rekabet gücümüzü ciddi şekilde olumsuz etkiliyordu. Bu engelin kaldırılması için uzun süredir Türkiye'de ve Rusya'da kamu otoriteleri nezdinde girişimlerimiz vardı. Bu sonucun alınmasında Rusya Federasyonu'nun Dünya Ticaret Örgütü'ne girmesi ve bunun yanında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'mızın muhatapları nezdindeki girişimlerinin etkili olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Rusya'nın halen kürk-süet giyimde yüzde 10 gümrük vergisi uyguladığını hatırlatan Mehmet Ali Dinç, “Rusya, asgari makdu gümrük vergisini şu an için sadece basitleştirilmiş gümrük hattı yapılacak ihracatlarla sınırlı olarak kaldırıldı. Bu uygulamanın daha da geniş kapsamlı ticari faaliyetlerde geçerli olmasını ümit ediyorum. Bu, adil rekabet koşulları açısından büyük önem taşıyor” dedi.