RUTİD-TUSKON Türk tekstilcileri Moskova fuarında buluşturdu

409

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Moskova’da Türk tekstil sektör temcilcilerine Rusya’da ticari faaliyetlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. HEIMTEXTIL RUSYA Fuarı vesilesiyle Moskova’ya gelen Türk iş adamları, Rusya’da yatırım olanaklarıyla ilgili bilgiler aldı.

Moskova’nın VDNH Fuar Alanı’nda düzenlenen “RUTİD-TUSKON Tekstil Sektör Toplantısı” konulu etklinliğe Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü, RUTİD üyesi iş adamı Turgay Yıldırım ve RUTİD Yönetim Kurulu Üyesi Yücel Gündüz katıldı.

Yaklaşık 50 konuk iş adamının hazır bulunduğu toplantıda Denizli’nin ünlü tekstil firmalarından Denkateks Tekstil AŞ’in İvanovo bölgesinde faaliyet gösteren Türk tekstil fabrikasının sahiplerinden Yıldırım, katılımcılara tecrübelerini anlattı. Yıldırım, “Rusya ekonomisi giderek gelişiyor. Ruslar modaya çok önem veriyor. Bu durumda sizlerin burada yatırım yapmanızın sırası. Ancak doğru adım atmak çok önemli. Her türlü bilgi için Ticaret Müşavirliği ve Rusya’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum örgütlerine başvurabilirsiniz. Program ve stratejiyi iyi yaparsanız bu pazarda başarılı olursunuz.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Ticaret Müşaviri Karabörklü, “Müşavirlik, devlet olarak sizlerin Rusya’daki yatırımınıza teşvik desteği sağlayacağız. Bugün Rusya’da yaklaşık 2 bin mağazamıza destek veriyoruz. Sadece Moskova değil, Rusya’nın diğer bölgelerine açılmak lazım. Başka bölgelerde büyük potansiyel var.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Türk markasını öne çıkaralım

Türk markasının öne çıkarılmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Karabörklü, “Yabancı marka adıyla iş yapan arkadaşlarımız var. Ama bizler Türk markasının öne çıkarılmasından yanayız. Artık Rusya’da bazı dükkanlarda “Burada Türk malı satılıyor” diye levha ve Türk bayraklarını görüyoruz. Bu firmalarımızın itibarını kanıtlıyor.” dedi.

Toplantıda RUTİD üyeleri, Türk iş adamlarının çeşitli sorularını yanıtladı.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Ticaret Müşaviri, “Eylül ayında Moskova’da her hafta 5’er fuarımız yapılıyor. Her fuara en az 50 firmamız katılıyor. Bugünkü fuar ise tekstil ile ilgili, 100’den fazla firmamız burada. Devletimizin desteğiyle yapılan fuarlardan biri. Rusya’ya araştırmak için ziyarete gelen firmalarımız da burada. TUSKON üyesi 18 firma ziyaret amaçlı fuarda. Biz onları bir araya getirerek Rusya’da yatırım olanaklarıyla ilgili bilgiler verdik. Avantaj ve dezavantajları anlattık. RUTİD ve TUSKON ile birlikte yaptığımız bilgilendirme toplantılarının faydalı olacağına inanıyoruz.” dedi.