İnsan sermayesi raporunda Rusya 51, Türkiye 60. oldu

158

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan rapora göre, eğitim, sağlık hizmetleri, çalışma ortamının uygunluğu konusunda 122 ülke arasında Rusya 51’inci Türkiye, 60'ıncı sırada yer aldı. Listede İsviçre ilk sırada yer alırken, Yemen ise sonuncu oldu.

Mercer Consulting şirketiyle ortak yapılan çalışmada Rusya eğitim alanında 41. sırada yer aldı. Rusya bu alanda, okullarda internete erişimin sağlanması alt başlığında ilk 50’ye girdi.

Sağlık hizmetleri ve yaşam koşulları konusunda 62. sırada bulunan Rusya, istihdam ve çalışma gücü alanında 66. oldu. İnternet kullanıcıları açısından 52’inci olan Rusya, mobil iletişimde 3’üncü ve iş ortamı uygunluğunda da 63’üncü sırada.

Raporda Türkiye’ye yönelik rakamlara da yer verildi. Buna göre Türkiye eğitim alanında 77’nci, sağlık alanında 51’inci, istihdam ve çalışma gücü alanında 83’üncü oldu. Türkiye mobil kullanıcı rakamlarında 90’ıncı ve internet kullanıcı açısından da 62’nci sırada kendine yer buldu.

Raporda İsviçre’nin ardından Finlandiya 2., Kanada 10., ABD 16. ve Kazakistan 45. sırada yer alıyor.

“İnsan Sermayesi” başlıklı raporda, ülkelerin vatandaşlara yönelik eğitim kalitesi ve iş ortamının elverişliliği konusundaki başarısı, işyerlerinde çalışanların fiziki ve psikolojik mutluluğu raporda değerlendirildi. Devletin istihdam ortamına sağladığı destek de raporu etkileyen parametrelerden biri oldu.