Rusya-Türkiye arasında yeni deniz hattı açılıyor

307

Rus denizcilik firması St. Peter Line, Türk nakliye firmalarına Novorossisk - Trabzon arasında yeni bir deniz hattı kurulması teklifinde bulundu.

Hattının St. Peter Denizcilik şirketi tarafından yapılan bir girişimle kurulması gündemiyle Trabzon Ticaret Sanayi Odası (TTSO) üyeleriyle görüşme gerçekleştiren İgor Glukhov başkanlığındaki şirket yetkilileri, Rus Ulaştırma Bakanlığı'ndan aldıkları destek sayesinde iki taraf arasında mevcut nakliye sorunlarını çözer nitelikte imkanlarla tekliflerini iletti.

Açılacak hatda 600 teusluk yük kapasitesine sahip 100 araçlık bir Ro-Ro gemisi çalıştıracaklarını açıklayan Glukhov, gidiş gelişi bin 200 Euro civarında bir bedelle haftada 2 sefer düzenlemeyi planladıklarını belirtti. Glukhov, Ulaştırma Bakanlığı'ndan aldıkları izinle tüm TIR şoförlerine özel geçiş belgesi imkanı gibi bir çok seçenek sunabileceklerini ifade etti.

Hat üzerindeki nakliye talebinin yoğun olması durumunda aynı özelliklerde bir gemi daha hizmete sokabileceklerini kaydeden Rus yetkililer, bu sayede haftada 4 seferle 400 araçlık bir kapasiteye çıkabileceklerini söyledi.

Toplantıya, TTSO'yu temsilen Yönetim Kurulu Sayman Üye Murat İskender ile Selahattin Bektaş, Genel Sekreter Hakan Gürhan, Ticaret Müdürü Sabri Küçük ve UND Trabzon Temsilcisi Hakan Demircan ve oda üyesi firmalar katıldı.