Rusya: Kaya gazı maliyetli, tehdit oluşturmuyor

242

Rusya’nın petrol devi Rosneft’in CEO’su İgor Seçin, önümüzdeki 100 yılı kapsayacak şekilde petrol çıkarım planı yaptıklarını, ABD’nin kaya gazı üretiminin gelecekte Rus enerji etkinliği üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

ABD’nin kaya gazı üretim maliyetlerinin ihracat açısından çok yüksek olduğuna değinen Seçin, “Kaya gazı alternatif değil. Biz yüzyıllık bir perspektifle planlarımızı yapıyoruz. Genel olarak petrol üretimine devam edilecek…” dedi.

Batı basınında yer alan haberlerde ABD’nin kaya gazı üretiminin yeni alternatifler oluşturacağı, Rusya’nın dünya petrol ve doğalgaz piyasasındaki etkinliğinin kırılabileceğine dikkat çekmişti.

Wall Street Journal’a göre ABD’nin petrol ve doğalgaz üretimi artarken, son beş yılda doğalgaz ithalatı yüzde 32, petrol ithalatı da yüzde 15 azaldı.

Seçin, Rosneft’in dünya ihraç edilebilir petrol rezervlerinin yüzde 1,5’ine sahip olduğunu hatırlattı.

Rosneft, Rusya’nın 46 ayrı bölgesinde 42 milyar tonluk petrol rezervinin işletme lisansına sahip. Rosneft’in, Amerikan petrol devi Exxon Mobil, İtalyan Eni ve Norveç Statoil’le ortak işletim anlaşmaları bulunuyor.

Rusya’nın Arktik bölgesindeki petrol platformunu protesto eden ve geçen hafta tutuklu olarak yargılanmalarına başlayan 30 Greenpeace eylemcisini de eleştiren Seçin, “Onları kimin finanse ettiğine iyi bakın…” dedi.