Rusya ile döviz takası anlaşması yolda

207

Başbakan Erdoğan, Rusya ile swap (döviz takası) anlaşması yapılacağını açıkladı. Erdoğan, üçüncü ve dördüncü nükleer santral için de yer aradıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Toplantısı için gittiği St Petersburg'dan dönüşte, uçakta gazetelerin Ankara Temsilcileri'ne değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Rusya ile ekonomik ilişkilerde, yeni bir risk yönetimi sistemine geçileceğini açıkladı.

SWAP ANLAŞMASI YOLDA

"Rusya ile 'dövizde swap anlaşması' yapalım istedik" diyen Erdoğan, iki ülkenin merkez bankası yetkililerinin konuyu görüşmek üzere bir araya geleceğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu: "Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin konuya olumlu baktı ve talimat vereceğini söyledi. Biz de talimat vereceğiz. İnşallah bir swap anlaşmasına gideceğiz. Böylece bazı uluslararası para birimlerindeki baskılar TL'ye ciddi biçimde yansımayacak. Biz bu tür bir anlaşmayı Çin'le de başka ülkelerle de yapabiliriz. Şu anda Avrupa Merkez Bankası değişik ülkelerle bunu yapıyor."

SAVUNMADA İŞBİRLİĞİ

Savunma sanayisinde iki ülkenin müşterek adımlar atabileceğini vurgulayan Erdoğan, "Ruslar'ın balistik füzeleri gerçekten kaliteli. Menzil olarak uzun. Fakat rakamları çok yüksek, 6 milyar doların üzerinde. Çin'in menzili Ruslar'ınki kadar değil. Ruslar daha uzun zamanda teslim ediyor, Çin daha kısa zamanda... Çin ortak üretime giriyor ama diğerleri girmiyor. Puanlama yapıldığında, Çin'inki yüksek geldiği için bu şekilde bir adım atıldı" diye konuştu.

3 VE 4'ÜNCÜ SANTRALA YER ARIYORUZ

Rusya'nın Akkuyu, Japonya ve Fransa'nın ortaklığının ise Sinop'ta nükleer santral kuracağını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Üçüncü ve dördüncü nükleer enerji santralları konusunda yer çalışmaları hazırlığı sürüyor" dedi.

SWAP NEDİR?

Swap, iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesi anlamına geliyor.