DTİK Avrasya Bölge Komitesi Moskova’da toplandı

244

Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu DEİK Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Bölge Komitesi Rusya’nın Başkenti Moskova’da toplandı.

DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır ve beraberindeki heyet Türkiye Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin’i ziyaret etti. Görüşmede Türk-Rus ekonomik ilişkileri ele alındı. Büyükelçilik rezidansında yapılan görüşmede iki ülke arasında karşılıklı yatırım ve işbirliği imkanları değerlendirildi. Görüşmede, DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır’ın yardımcıları Selçuk Yüce (Kazakistan), Cemal Yangın (Azerbaycan) ve üyelerden Bozkurt Kaplangı (Rusya), Sabahattin Yavuz (Rusya), Ali Sezen (Ukrayna), Mustafa Çalkan (Rusya), Ercan Bekar (Ukrayna), Adem Nural (Türkmenistan) ve Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan yer aldı.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Büyükelçi Sezgin, “Toplantı gayet güzel geçti, arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunduk. Arkadaşlar Avrasya coğrafyasında Türk yatırımlarını gerçekleştiren değerli iş adamlarımız. Aynı zamanda Türk işadamlarının çatı kuruluşu konumundalar. Toplantılarını Moskova’da yapıyorlar ve bu vesileyle beni ziyaret ettiler. Faydalı bir toplantı oldu.” dedi. RTİB Başkanı Karaaslan, “Toplantıda Avrasya bölgesi ve Gümrük Birliği ile ilgili neler yapılabilir bu konuları görüştük. Bu bağlamda devletler arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Daha verimli ticari faaliyetler yapabiliriz bunları ele aldık.” bilgi verdi.

Daha sonra DTİK heyeti, Türkiye Moskova Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü, Gümrük Müşaviri Recai Şen ve Ticaret Müşavir Yardımcısı Murat Nesimoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Ticaret Müşaviri Karabörklü, “Görüşmede sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti değerlendirilmesi yapıldı. Bu bağlamda DTİK Avrasya coğrafyası olarak nasıl bir işbirliği yapabiliriz diye konuları ele aldık. Bazı ekonomik projeleri konuştuk. İşbirliği için faydalı olacağına inanıyoruz.” dedi.

resim tanımı girin‘100 milyar dolarlık hedefi gerçekleştirmemiz lazım’

Moskova ziyaretini değerlendiren DTİK Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Savaşır, “Avrasya Komitesi olarak yaptığımız seçimlerin ardından ilk toplantımızı Moskova’da yapmıştık. Daha sonra sırasıyla Avrasya coğrafyasına ait ülkelerde yaptık. Orada Türk büyükelçiler, iş adamları ile bir araya gelip, Türk diyasporası ile ilişkileri artırmak için faaliyetlerde bulunduk. Bu sefer de bu vesile ile Moskova’da toplandık.” şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyaretine değinen Savaşır, “100 milyar dolarlık hedefi mutlaka gerçekleştirmemiz lazım. Sıkıntılar var, ama bunları çözmek için stratejiler belirlememiz lazım. DTİK de bu hedef için faaliyetler yapıyor, Moskova toplantımız da buna hizmet ediyor. İşbirliğimizi artırmamız lazım. Bu konuda ciddi bir Çalışma Grubu kurmamız lazım. Güzel strateji, plan ve proje oluşturmamız lazım.” çağrıda bulundu.

DTİK heyeti Moskova’da faaliyet gösteren ProCommerce Bank İcra Kurulu Başkanı Sipahi Haktanır’ı da ziyaret etti.

Bügün, DTIK Avrasya Bölge Komitesi ve Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ile RTİB ofisinde ortak toplantı düzenleyecek.