Rus-Türk İş Konseyi Başkanı: 100 milyar hedef için doğal olmamız lazım

142

Rus-Türk İş Konseyi Başkanı ve Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Ahmet Palankoyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretini değelendirerek ikili ilişkilerin daha da artacağını kaydetti.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rus senatör, "Başbakan Erdoğan’ın tüm Rusya ziyaretleri gibi bu ziyaret de güzel, olumlu geçti. İnanıyorum ki, bu ziyaret Rus-Türk ilişkilerinin daha da artmasına ivme kazandıracak. Sadece ekonomi değil, siyasi, turizm, kültürel ve başka alanlara da olumlu şekilde yansıyacak. Rusya ve Türkiye artık karşılıklı verimli şekilde çalışma tecrübesine sahip. Sayın Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin arasında olan dost ilişkileri de sevindirici. Her iki lider ortak dil bulabiliyorsa, bu durumda ilişkilerimizin geleceği de parlak." dedi.

100 milyar dolar hedef için çok çalışmak lazım

Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Palankoyev, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık hedef için çok çalışılması gerektiğinin altını çizdi. Palankoyev, "Öz ve kısa belirtmek gerekir, çok çalışmak lazım. Tabii söylemesi kolay. Ticari ilişkilerde başarı sağlamak için doğal süreçlerin olması şart. Sözde değil, çalışmada başarı sağlamamız lazım. Toplantıda 100 milyar dolar hedef sırf rakam diye ortaya konulmadı. İkili ticari ilişkileri daha da canlandırmak, gerçek anlamda verimli neticeler elde etmek için bunlar ifade edildi. Başarıya ulaşacağımıza inanıyoruz. 20 yıl önce bavul ticareti yaparken, bugün 35 milyar dolarlık ticari hacmimiz var. Dolayısıyla doğru yolda adımlıyoruz." şeklinde konuştu.