Rusya ilk çeyrekte yüzde 1 büyüme öngörüyor, işte son veriler

485

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç 2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 1, ikinci çeyrekte ize yüzde 1,5-2 aralığında bir büyüme beklediklerini açıkladı.

Rusya’nın 2013’te yüzde 1,3 büyüdüğünü hatırlatan Klepaç, 2014’de daha iyi bir rakam beklediklerini, ancak resmi tahmin yüzde 2,5’lik büyüme rakamının zor olduğunu söyledi.

Enflasyon yüzde 5,2

Basına son ekonomik verilerle ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı 2014’de yüzde 5,2’lik bir enflasyon beklediklerini ifade etti. Klepaç, “Yüzde 5,5’lik üst limite ulaşmamayı umuyorum. Bu biraz da döviz kurlarının istikrarına bağlı.” bilgisini verdi. Rusya Ekonomi Bakanlığı 2014 için yüzde 4,8 enflasyon bekliyor.

Zayıf ruble ekonomik büyüme için iyi

Uluslararası piyasalara paralel olarak doların Rusya’da da artmasını değerlendiren Klepaç, “Geçen yıl ve bu yılı dikkate aldığımızda rublenin düşmesi ekonomik büyüme açısından iyi, enflasyon açısından kötü. Enflasyonun kontrolsüz yükselmesi şirketler ve vatandaş üzerinde de olumsuz etki yapabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk çeyrekte 30-35 milyar dolar kaçar

Rusya Ekonomi Bakanı Klepaç sadece ilk çeyrekte 30-35 milyar dolar nakit çıkışı beklediklerini, bunun tüm yıl için beklenen 30 milyar doların çok üzerinde olacağını söyledi.