Rusya'da Türk markası lokum ve mesir macunu ile güçlenecek

605

Şekerli Mamüller Tanıtım Grubu Başkanı Zekeriye Mete, sektör olarak dış pazarlara açılma konusunda bürokratik bazı engeller kadar marka konusunda da sıkıntı yaşandığını belirterek, bu çerçevede özellikle lokum denilince akla Türkiye'nin gelmesinin kullanılarak, buradan bir marka çıkarılabileceğini söyledi. Mete, "Bizim en fazla ihracat yaptığımız ürünler çikolata ve çikolata kaplama ürünler. Ama bu marka olmaz. Lokum var, Türk imajı olarak algı oluşturabiliriz." dedi.

2013 yılında 6,6 milyar dolarlık ihracat yapan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü, Türk lokumu ve mesir macununu 10-14 Şubat tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Prodexpo 2014 Fuarı’nda görücüye çıkardı. Türkiye'nin 12 firma ile temsil edildiği fuar ile ilgili bilgi veren İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, Rusya’nın Türk şekerleme sektörü açısından kritik öneme sahip olduğu söyledi. Aynı zamanda Şekerli Mamüller Tanıtım Grubu Başkanı olan Mete, Rusya pazarının hacim bakımından dünyanın en büyük pazarlarından biri konumunda olduğu vurguladı.

Zekeriya Mete, son 4-5 yılda şekerleme firmalarının yeniden Rusya pazarına odaklanmaya başladığını kaydederek, özellikle farklı ürünlerle pazarda hakimiyet kurmak istediklerini belirtti. Bunun için fuara mesir macununu getirip tanıtıma başladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“41 çeşit baharatla hazırlanan 500 yıllık mesir macununu Rusya ile birlikte ilk kez yurtdışına çıkarmış oluyoruz. Rusların da mesirin tadını çok beğendiğini gözlemledik. Bu ülkede mesir macunu ve lokum ağırlıklı bir strateji izleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde de mesiri soğuk ülkelerden başlamak üzere diğer pazarlara açacağız. Lokum ve baklavanın artık her yerde biliniyor. Bu ürünler için tanıtıp kampanyası da düzenleyeceğiz. Tanıtım grubu olarak lokum ve mesir macunu ile Türk tatlılarını Türk şekerlemesini tanıtacağız. Tanıtım ile ilgili de çok değişik şeyler düşünüyoruz. Dünya da ses getirecek enteresan projelerimiz var. Lokum ile ilgili olacak ve büyük ses getirecek tanıtımlarda yabancı bir isim yer alacak. Kısmet olursa yakın zamanda hayata geçecek."

Diğer yandan önümüzdeki yıllarda pazarda çikolatalı mamuller tüketiminin, pazarın giderek artan bir şekilde doyuma ulaşması nedeniyle biraz daha yavaş büyümesinin beklendiğini dile getiren Mete, "Bununla birlikte, gelir seviyesi yükseldikçe yüksek kaliteli çikolatalı mamullere yönelimin devam edeceği öngörüyoruz. Türk şekerleme ve şekerli mamuller sektörü açısından Rusya’nın özel bir yeri bulunmaktadır. 1990’lı yıllardan itibaren başta Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri olmak üzere eski Sovyet Cumhuriyetlerine sektörümüz ürün grubunda meydana gelen ihracat artışı paralelinde, talebi karşılamak için üretimde ani yükselişler olmuş, sektörde pek çok yeni yatırımların gerçekleştiği görülmüştür. Bu nedenle, sektörün şekillenmesi ve bugünkü halini alması açısından Rusya’nın önemi büyük.” ifadelerini kullandı.

Bu pazara açılmak için Prodexpo 2014 Uluslararası Gıda, İçecek ve Gıda Hammaddeleri Fuarı’nın önemli bir kapı olduğunu aktaran Mete, bu fuarı 2013 yılında, 47.285 metrekarelik net sergi alanında, 63 farklı ülkeden 2 bin 309 katılımcının yer aldığını ve 53 bin 833 kişinin ziyaret ettiğini anlattı. Rusya ve Doğu Avrupa'nın en büyük fuar organizasyonlarından biri olan Prodexpo, Moskova Hükümeti ile Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası himayesinde, Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı desteği ile gerçekleştiriliyor.

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu olarak öncelikli hedeflerinin de sektörü dünya piyasalarında layıkıyla tanıtarak, hem sektöre hem de ülke ihracatına ve ekonomisine faydalı olabilmek olduğunu kaydeden Mete, bu çerçevede yaptıklarını da şöyle özetledi:

“Şekerli mamuller Tanıtım Grubu olarak 2013 yılında 17 adet, kurulduğumuz günden (Nisan 2012) bugüne ise 25 adet info stand organizasyonu gerçekleştirdik. 2014 yılında sektörümüzün tanıtımı için katılım sağlamayı öngördüğümüz fuar sayısı 15’dir. Bunlar; ISM Uluslararası Şekerleme ve Bisküvi Fuarı (Almanya) PRODEXPO (Rusya), GULFOOD Uluslararası Gıda ve Otel Ekipmanları Fuarı (Dubai), II. Ecowas Türk İhraç Ürünleri Fuarı (Nijerya), Foodex Japan 2014 (Japonya), ANTAD 2014 (Meksika), Alimentaria Barcelona 2014 (İspanya), Sial Canada 2014 (Kanada), Djazagro -11. Uluslararası Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı(Cezayir), Sial China (Çin), THAIFEX - Asya Gıda İhtisas Fuarı (Tayland), Summer Fancy Food (ABD), Africa’s Big Seven (G. Afrika), Worldfood Moscow (Moskova), Sial Paris Uluslararası Gıda Fuarı (Fransa)’dır."

6,6 MİLYAR DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Zekeriya Mete’nin verdiği bilgiye göre Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü 2013 yılında yaklaşık 6,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü içinde önemli bir yeri olan şekerli mamuller sektörünün ihracatı ise 2,5 milyar dolar civarında gerçekleşti.

Sektör olarak yurt içinde en fazla katma değer bırakan sektörlerden birisi olduklarını, ancak şeker, yağ ve ambalaj hammaddesini ithal ettikleri için döviz kurundaki dalgalanmadan etkilendiklerini dile getiren Mete, "Bizim sektör olarak üzerinde durduğumuz mesele hep ihracat. Böyle dönemlerde ihracatın önemi bir kat daha artıyor. Sektör fuara da getirdiğimiz gibi Anadolu'nun çeşitli firmalarını ihracatla tanışmaları için uluslararası fuarlara gelmeye teşvik ediyoruz. Yansımaları güzel oluyor; kalite ve çeşitlilik anlamında, sektörün çıtasını yükseltmiş oluyoruz." dedi. Bununla birlikte merdiven altı denilen kayıtdışılığın son 3-4 yıldır azaldığını da belirtti.