Rusya’dan Yunanistan’a: Türkiye tarım ticaretinde sizden daha faal

385

Rusya Federal Bitki Koruma ve Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, Yunanistan-Rusya tarım ürünleri ticaret hacminin yeterince değerlendirilmediğini vurguladı. Dankvert, Türkiye’nin Yunanistan’dan daha fazla Rusya’ya tarım ürünleri sattığına işaret etti.

Yunanistan’ın başkenti Atina’yı ziyaret eden Rosselhoznadzor Başkanı, Türkiye ile ticari ilişkileri örnek verdi. Dankvert, “Eğer ikili ticari hacmi ele alırsak, bu durumda Türkiye dahil komşularının Yunanistan’ı daha fazla, onlarca kez fazla geride bıraktığını söyleyebiliriz. Yunanistan her zaman güzel ihracat olanaklarına sahip olan bir tarım ülkesi olarak tanındı. Fakat Rusya’da mağazalarda siz en fazla İtalyan ve Türk ürünlerine rastlarsınız. Yunan ürünlerini en son görürsünüz. Hatta zeytinyağı olarak öncelikle İtalyan ürünlerini görürsünüz.” dedi.

Türkiye bizden tahıl alıyor, sonra makarna ve başka çeşitli ürünleri bize satıyor

Rosselhoznadzor Başkanı, 2010’da Yunanistan’ın Rusya’ya 197 milyon dolar, 2011’de 260 milyon dolar ve 2012 ve 2013 yıllarında 334 milyon dolarlık tarım ürünleri sattığını kaydetti. Dankvert Türkiye’yi yine örnek vererek, “Türkiye Rusya’dan 3 milyon ton tahıl almaya başladı. Bunun yanında Türk meslektaşlar buğdayı işleyerek makarna ve başka çeşitli ürünler şeklinde bize tekrar gönderiyor, genelde Orta Doğu’ya ihracat yapıyor. Her zaman ticari ününe sahip Yunanistan’ın neden bu mekanizmayı unuttuğunu anlamış değiliz.” şeklinde konuştu.

Turuncu ürünlerinde de Yunanistan’ın Türkiye’den geri kaldığını belirten Rus yetkili, “Yunanistan için geleneksel sayılan turuncu ürünleri bizim piyasamızı hiç bir şekilde etkilemiyor. Sadece bir ton. Türkiye ise yılda 350 bin tona kadar sevkiyat yapıyor. Üzümde de Yunanistan yılda 1 ton gönderiyor bize. Türkiye ise “güzel” yıllarda Rusya’ya 120-130 bin üzüm gönderiyor, bugün ise 77 bin ton.” dedi.

Dondurulmuş gıda ürünlerini de örnek veren Rosselhoznadzor Başkanı, “Dondurulmuş balık ürünleri alanında Yunanistan Turkiye’den az sevkiyat yapıyor. Türkiye 5,5 bin ton gönderirken, Yunanistan ise 2,7 bin ton. Ayrıca Yunanistan Rusya’ya daha fazla zeytinyağı gönderebilir. 2013 yılında 3 bin ton gönderdi, daha önceki yıllarda ise bu rakam 2 bin tona kadar idi.” dedi.

Rus yetkili, son olarak Yunan tarım ürünlerinin Rusya’ya daha fazla gönderilmesi ve bunun için gerekli reklam çalışmalarının yapılmasını önerdi.