Rus Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları daha çok Türk yatırımcı istiyor

389

TUSKON’un davetlisi olarak İstanbul’a gelen başta Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin olmak üzere Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları bölgelerinde daha çok Türk yatırımcı görmek istiyor.

Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) organize ettiği Türkiye-Rusya Federasyonu Ticaret ve Yatırım Forumu’na katılarak kendi bölgelerini tanıttılar.

resim tanımı girinForum öncesi Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Vologda Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Galina Telegina organizasyondan dolayı TUSKON’a teşekkür etti. İşadamları ile bir araya gelmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Telegina, “Türkiye’ye ile yapılan ithalat ihracat bizim bölgemizde önemli yer yalıyor. Biz artık Türk yatırımcıları sadece ürünleriyle değil aynı zamanda ürettikleriyle de bölgemizde görmek istiyoruz. Bunun için tüm şartlar mevcut ve TUSKON sayesinde bu tür hedeflere ulaşabiliriz.” diye konuştu. Türk iş dünyası ile ilk defa buluştuğunu belirten Telegina, “İnsanların yaklaşımı, organize olması ve görüşmelerin bu derece detaylı hazırlanması beni şaşırttı ve hoşuma gitti. Vologda’yı tanıtmak istiyorum ve Rusya’nın sadece Moskova ve Petersburg’dan ibaret olmadığını göstermek istiyorum. Çalışan başka bölgelerde var.” dedi.

resim tanımı girin“Türk yatırımcıların Lipetsk bölgesinde stratejik değerleri var”

Daha önce karşılıklı ziyaretler yapıldığını belirten Lipetsk Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Anatoliy Goltsov, “Tabi her şey güven ve arkadaşlıkla başlar. Türk yatırımcıların Lipetsk bölgesinde stratejik değerleri var. Türk ürünlerini herkes biliyor, Türk şirketlerinin inşaattaki çalışmalarını biliyorlar. Bölgemizde 50’ye yakın Türk şirketi faaliyet gösteriyor.” şeklinde konuştu. Ayrıca Goltsov, bölgelerinde daha çok Türk yatırımcı ve ürünlerini görmek istediklerini dile getirdi.

resim tanımı girin“Yatırımları az buluyoruz”

Rostov ile Türkiye arasındaki ticari hacmin 2 milyar dolar olduğunu belirten Rostov Sanayi Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nikolay Prisyajnük, “Belkide yüzlerce Türk firmaları faaliyet gösteriyor ama biz bunları yetersiz görüyoruz.” dedi. Prisyajnük, “Hem ticari hacmimizi hem de Türkiye ve Rusya’daki üretimi artırabiliriz. Bu toplantıdan sonra işadamalarımızı bir araya gelmesini sağlayacağım.” diye konuştu.

Davetliler daha sonra Türkiye-Rusya Federasyonu Ticaret ve Yatırım Forumu’na katıldı.