1,8 milyar Euro’luk Güney Akım projesinde Türk şirketi yok

263

Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Akım projesinde boru döşenmesine başlanıyor. Karadeniz’de Türkiye ekonomik münhasır bölgesinden geçen projenin 1’inci ve 2’inci hattı için toplam 1,8 milyar Euro’luk çelik boru üretilecek. South Stream Transport Şirketi Sözcüsü Jasper Jansen’nin açıklamasına göre boru işinde Türk şirketleri yer almıyor.

Rus doğalgazını Karadeniz’in altından Avrupa’ya taşıyacak ve Türkiye ekonomik münhasır bölgesinden geçen Güney Akım Projesi’nde boruların döşenmesine başlanıyor. Dört hattan oluşacak Güney Akım’da birinci hattın çelik borularını Almanya merkezli Europipe şirketi üretecek. Europipe Genel Müdürü Dr. Michael Graf, Güney Akım’la birlikte artan iş hacmine paralel yeni üretim merkezi planlaması yaptıklarını söyledi. Graf, ancak önemli çelik boru üreticilerinin olduğu Türkiye’nin bu planlama içinde yer almadığını söyledi. South Stream (Güney Akım) Transport Şirketi Sözcüsü Jasper Jansen ise 1 ve 2’nci hat için üretilecek çelik boru işinde hiçbir Türk şirketinin yer almadığını söyledi. Jansen, hat 1 için 1 milyar ve hat 2 için de 800 milyon olmak üzere ilk planda yoplam 1,8 milyar Euro’luk çelik boru kullanılacağı bilgisini verdi. Jansen ayrıca, Güney Akım’ın kara girişinin Türkiye’den olmayacağının da kesinleştiğini ifade etti.

Europipe, 2014 yılı Ocak ayında South Stream Transport şirketi ile Güney Akım’ın dört paralel hattından ilkini oluşturacak boruların imalatına ilişkin sözleşmeyi imzalamıştı. Güney Akım Açık Deniz Boru Hattı, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kenti yakınlarından başlayıp Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden geçerek Bulgaristan kıyısında Varna kenti yakınlarında karaya çıkacak. Rusya, hattı Ukrayna gerginliği nedeniyle Karadeniz’deki Türk sahasından geçirme kararı almıştı. Türkiye de Rusya’nın bu talebine olumlu cevap verdi. Projeyi geliştiren South Stream Transport B.V. Şirketi, Karadeniz üzerinden ilerleyecek açık deniz boru hattının planlama, inşa ve işletimi için kuruldu. Şirketin hissedarları arasında Rus şirketi OAO Gazprom (yüzde 50 hisse), İtalyan şirketi Eni S.p.A. (yüzde 20 hisse), Fransız enerji şirketi EDF ve Alman BASF Grubu’na ait Wintershall Holding GmbH (yüzde 15’er hisse) ortak olarak yer alıyor.

Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Akım Projesi’nde süreç başlıyor. Karadeniz’in altına döşenecek boru hattıyla oluşturulacak Güney Akım’ın, Avrupa’nın artan gaz ihtiyacının karşılanmasına katkı yapması hedefleniyor. Güney Akım Şirketi Sözcüsü Jasper Jansen, projenin en zorlu kısmının açık deniz boru inşaatı olduğunu söyledi. Rusya kıyılarında dört tünelden geçecek ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Karadeniz münhasır ekonomik bölgesinden, Bulgaristan’a bağlanması planlanan boru hattı projesinde toplam hat uzunluğu 900 kilometreyi aşacak. Yaz aylarında vurulacak ilk kazma ile birlikte, inşaatı başlayacak olan hat inşaatında Varna ve Burgaz’da boru depolamasına ise yaz aylarında başlanması planlanıyor.

‘Güney Akım’ın Türkiye topraklarından geçeceği’ tartışmalarıyla ilgili Jansen net konuştu: “Proje değerlendirmesinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok rota üzerinde konuşuldu fakat bu güzergâh artık projenin nihai hali.” Hattın Türkiye’den geçmesinin mümkün olmayacağını ifade eden Jansen, “280 bar basınca maruz kalan bir hatta ekleme yapmak teknik olarak mümkün değil.” dedi. Diğer boru hatları ile ilgili ihalelerin yapılması ile birlikte tekliflerin değerlendirileceğini söyleyen Güney Akım sözcüsü, 1’inci ve 2’inci hatta Türk şirketlerinin olmadığını ancak 3’üncü ve 4’üncü hatta Türk şirketlerinin projeye alt yüklenici olarak katılmasının mümkün olabileceğini söyledi. Jasper Jansen şöyle konuştu: “Türk şirketleri ortak münhasır bölgeden geçecek hattın çevre yönetimi açısından değerlendirilmesi noktasında projeye dahil oldu. Ukrayna-Rusya arasındaki gerginlik ve Amerika’nın yaptırım kararı da Jansen’e soruldu: “Bu gerilim bizim hissedarlarımızı etkilemedi. Daha büyük tabloda konuya bakıldığına inanıyorum. Önümüzdeki yıl ilk nakil yapılacak. Güney Akım yönetimi olarak siyasi çatışmalara girmemeyi tercih ediyoruz.” dedi.