Eczacıbaşı'nın Rusya pazarında hedefi 10 milyar Euro

178

Eczacıbaşı Holding şirketlerinden Vitra, Rusya’nın Serpukhov şehrine 60 milyon Euro yatırımla fabrika kurdu. Fabrikanın, Türk şirketlerinin alanında ilk dış yatırımı olduğunu belirten holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, sadece satışla değil, üretimle de dünyada Türkiye’yi temsil ettiklerini vurguladı.

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun, Rusya’nın Serpukhov şehrinde kurduğu karo ve seramik sağlık gereçleri üretim tesisi, törenle hizmete girdi. Türkiye’nin ülke dışındaki ilk seramik sağlık gereçleri fabrikası olan Vitra Serpukhov üretim tesisleri, 60 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirildi. Bu tesisle birlikte Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa’nın ardından, grubun en önemli üretim merkezi haline geldi. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ile CEO Dr. Erdal Karamercan’ın da katıldığı açılış töreninde, Moskova Eyaleti Yatırım ve İnovasyon Bakanı Denis Butsev ile Serpukhov Valisi Alexandr Shestun ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin hazır bulundu.

Eczacıbaşı Grubu’nun 16 üretim tesisinden 10’u Türkiye dışında bulunuyor. Bülent Eczacıbaşı, sadece satış değil, üretimle de dünyada Türkiye’yi temsil ettiklerini vurguladı. Çok markalı, çok üretim merkezli ve çok pazarlı bir yapıda büyüdüklerini belirten Eczacıbaşı, “Rusya’daki varlığımız 90’lara uzanıyor. 2002’de Moskova’da ilk şirketimizi kurduk. Burayı stratejik pazar ilan ettik ve yatırımları artırdık. 2011’de açılan karo fabrikasının ardından, Türkiye’nin yurtdışındaki ilk seramik sağlık gereçleri tesisi için de Rusya’yı tercih ettik.” dedi.

Sanayide anlık ve şipşak başarılar olmadığını vurgulayan Eczacıbaşı, “Sanayide başarı dediğinizde bunun adı 10 yıldır. Biz de Rusya’da bu süreyi doldurmak üzereyiz.” dedi. Daha önce bünyesine Burgbat, Engers ve Villeroy and Boch gibi dünya markalarını bünyesine katan grubun yeni satın almalara açık olduğunu ifade eden Eczacıbaşı, “Bize güç katacak marka olursa alma konusunda ilgileniriz ama acil ihtiyacımız yok. Aldığımız markalar bize çok yarar sağladı. Avrupalı yerleşik markaların katma değeri daha yüksek, dış pazarlarda daha fazla faydalanıyoruz.” dedi.

Toplam cirosu 6,7 milyar TL olan Eczacıbaşı’nın toplam yurtdışı yatırım miktarı ise 300 milyon Euro. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah, Rusya’da 100 milyar Euro’yu bulan seramik sektöründen yüzde 10 pay almak istediklerini belirterek, bunun dışında özellikle seramik sağlık gereçleri sektörünün yeni geliştiği Hindistan ve Afrika pazarlarına odaklandıklarını söyledi.

RUSYA’DA 5 MAĞAZASI VAR

Üretim tesisi dışında Vitra’nın halen Rusya’da 5 mağazası bulunuyor. Ülkedeki toplam istihdamı ise 400 kişi. Soçi Kış Olimpiyatları için inşa edilen 100 otelin 40’ında Vitra markalı ürünler kullanıldığı bilgisini veren Gümrah, Türk müteahhitlerin Rusya ve Orta Asya pazarındaki etkinliğinin de Türk markalarının önünü açtığını vurguladı. Yapılan araştırmalara göre dünyada halen 1 milyar insan klozet ve hela taşı kullanmadan hayatını sürdürüyor. Atalay Gümrah, yaşam standartları yükseldikçe seramik sağlık gereçlerine yönelik ihtiyacın artacağını söyledi.

Fabrika açılışı sonrası ekonomideki son gelişmeleri değerlendirilen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bu yıl kur ile enflasyonun paralel gideceğini söyledi. Merkez Bankası’nın enflasyonda olumlu bir gelişme olmadan faiz indirimini gündemine almayacağını tahmin ettiğini kaydetti. Kurlardaki düzeltmenin işlerine olumlu yansıdığını belirten Eczacıbaşı, aralıktan bu yana yaşanan çalkantılara rağmen ilk üç ayda ekonominin performansını sürdürmesini olumlu bulduğunu ifade etti.

Bu sene büyüme tahminlerinin yüksek olmamasına rağmen yeniden dengeleme yılı olabileceğini vurgulayan Eczacıbaşı, şöyle devam etti: “İç dış talebe doğru kayması ve özel sektör yatırımlarının ivme kazanmasıyla bu sene dengeleme olur. Geçen sene hem FED kararları hem içerideki sıkıntılara rağmen elde edilen yüzde 4 büyüme olumlu karşılandı ama bazı yapısal dengesizliklerin dikkat çektiği bir büyümeydi.”

Cari açıkla büyümenin sonuna geldik

Dünyada geçerli ekonomik modelin ürettiği en büyük sorunun gelir dağılımının bozulması olduğunu vurgulayan Bülent Eczacıbaşı, bunun mevcut ekonomik modelin sorgulanmasına yol açtığını söyledi. Gelir dağılımı açısından Türkiye’nin de olumlu bir tablo sergilemediğini vurgulayan Eczacıbaşı, “Yeni bir model ihtiyacı tartışmasının odağında bu var. Türkiye’nin yeni bir kalkınma modeline ihtiyacı olduğu söyleniyor ve bunu gerçekçi buluyorum. Cari açık üreten ve dışarıdan kısa vadeli fon girişleriyle sağlanan büyüme modelinin sonuna gelindi.” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin artık düşük büyümelerde dahi yüksek cari açık verdiğine işaret eden Eczacıbaşı, şöyle devam etti: “Demek ki yatırımların verimliliğinin artması gerekiyor. Bu sene biraz düşecek cari açık ama yüzde 5,5 cari açığa karşılık, yüzde 2,5 büyüme varsa bu yine cari açık sorununun devam ettiğini gösterir. İhracatla büyüyen ve daha hızlı büyüyen bir ekonomik modele geçmemiz gerekiyor. Daha verimli ve daha katma değerli üretim şart. Bunun için eğitim ve işgücü ile yatırım ortamını iyileştirecek, KOBİ verimliliğini artıracak ve inovasyona teşvik edecek reformlar gerekiyor.”

Türkiye’nin ekonomideki sorunlarını kendinin çözmesi gerektiğini vurgulayan Eczacıbaşı, “Avrupa’da sözü edilen parasal genişlemenin akıbeti belli değil. ABD parayı kesiyor. Bizim artık bunları bırakıp kendi geleceğimizi kendimiz belirlemeliyiz. Kırılganlığımız bir gerçek ama kriz lafını gündemden çıkarmak ve büyümede model değişikliğini ciddi olarak gündeme getirmek lazım.” şeklinde konuştu.

Toplam cirosu 6,7 milyar TL olan Eczacıbaşı’nın yurtdışı yatırım miktarı ise 300 milyon Euro. “2013’te iç talep ağırlıklı, dış talebin büyümeye negatif etki yaptığı, özel sektör yerine kamu yatırımları ile sürüklenen bir büyüme yaşadık.” diyen Bülent Eczacıbaşı, bu yıl bunun dengeleneceğini kaydetti. Eczacıbaşı, “Ekonomideki kırılganlık yorumları bir gerçek ama bundan çok bahsetmek, kriz kapıda diye yorumlanıyor. Onu zararlı ve yanlış buluyorum.” şeklinde ifade etti.