Aeroflot'un ekonomik şirketi İstanbul'a da uçacak

241

Rus havayolu devi Aeroflot’un düşük maliyeti (low-cost) yan şirketi Dobrolet Hava Yolları’nın dün hava operatör sertifikasını aldığı açıklandı.

Açıklama yapan Aeroflot Genel Müdürü Vitaliy Savelyev, havayolu şirketinin hizmet ayında hizmet vermeye başlayacağını belirtti, ancak net bir tarih vermedi.

Savelyev, şirketin filosunda halihazırda iki Boeing 737-800 tipi uçakların bulunduğunu anlattı. Ayrıca ana firmadan SuperJet 100 uçağının rezerve edildiğini de sözlerine ekledi. Rusya havacılık yönetiminin taleplerine göre düzenli uçuş yapan şirketin filosunda en az 3 uçak bulunmalı.

Savelyev, bu yılın sonlarına doğru Dobrolet’un filosunda sekiz uçağın bulunacağını vurguladı.

Aeroflot, düşük maliyetli Dobrolet Hava Yolları şirketini Ekim 2013’te kaydettirmişti. Şirket, ilk yılında Moskova’dan Rusya’nın diğer 8 kenti: Sankt Petersburg, Krasnodar, Yekaterinburg, Samara, Mahaçkala, Ufa, Kaliningrad ve Yeni Urengoy’a uçuşlar yapmayı planlıyor.

İkinci yılında uçuş coğrafyasını genişletmek niyetinde olan şirketin, ikinci yılında 19, üçüncü yılında ise 26 istikamette uçması bekleniyor. Şirketin, 2016’da yurtdışına, öncelikle Kiev, Erivan ve İstanbul’a uçmaya başlayacağı tahmin ediliyor.