Rus dericiler Putin'e Türkiye'yi örnek gösterdi

222

Rus dericiler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazarak ham deri ihracatının durdurulmasını istedi. Türk dericiler ise, “Deri alımı için Rusya ‘olmazsa olmaz’ değil” diyor.

Rus deri konfeksiyoncuları ve ayakkabı üreticileri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazarak ham ve yarı mamul deri ihracatının geçici olarak durdurulmasını istediler.

Rus Izvestia gazetesinin haberine göre, bu talebin gerekçesi, Rusya’nın elinde kıyafet ve ayakkabı üretecek deri kalmayacağı endişesi. RSKO olarak bilinen birliğin 50 üyesi mektubu imzaladı. Rus sanayiciler, deri ihracatı yaptıkları Türkiye’nin bu konudaki tutumunu da örnek olarak gösteriyor.

Türkiye’yi örnek verdi

Türkiye, kıyafet veya ayakkabı yapacağı derinin yüzde 40’ını aralarında Rusya’nın da olduğu ülkelerden ithal ediyor. Ancak Rus dericilerin bu girişimi, eldeki deriyi tutmanın yanı sıra üretimde de söz sahibi olma girişimi olarak görülüyor. Rusya Türk derciler için önemli bir ihracat pazarı konumunda.

Rus ayakkabıcılar birliğinin başındaki Natalia Demidova Rusya nüfusunun 143.5 milyon olduğunu, 2012’de 22.4 milyon çift ayakkabı üretildiğini belirterek, “Normalde kişi başı yıllık 3.6 çift ayakkabı tüketimi var. Rus ayakkabı sanayii her yıl üretimini yüzde 2 - 3 artırmak istiyor” diyor.

Rus tekstilci işadamları birliğinin başındaki Andrew Razbrodin ise, “Bence bu girişim doğru. Deri üretimindeki Türkiye, Çin, İtalya ve Arjantin, üretimde kullanacağı hammaddeyi ülkede tutmak için elinden geleni yapıyor. Buna deri ihracatına yasak koymak da dahil” yorumunu yapıyor.

‘Rusya olmazsa olmazımız değil’

Erdal Matraş / Deri Tanıtım Grubu

“Benzer durum hammadde sahibi birçok ülke tarafından uygulanıyor. Her ülke kendi hammaddesini korumak yönünde tedbirler alıyor. Deri sektörü açısından bakacak olursak hammaddemiz olan hamderi için farklı ülkeler tarafından uygulanan korumacılık önlemleri 2000’li yılların başında yüzde 24 seviyelerindeyken şu an iki katına çıkmış durumda. Bu korumacı tedbirler bizim gibi hamderisi az olan ve kaliteli deri üretimi yapan ülkeleri olumsuz etkiler.”

Hüseyin Çetin / Ayakkabı San. Der. Başkanı

“Türkiye’de deri tüketiminin yüzde 70’ini ayakkabı sektörü yapıyor. Son yıllarda hayvancılığın da gelişmesiyle deri hammadde ithalatı yüzde 70’lerden yüzde 40’lara kadar düştü. Bu yüzde 40’lık kısım ise Afrika ülkeleri, ABD ve Rusya gibi ülkelerden karşılanıyor. Bu nedenle Rusya olmazsa olmazlarımızdan değil. Ayrıca son dönemde Rusya’da rublenin değer kaybetmesi nedeniyle bu ülkeye ihracatımızda yüzde 10.6’lık bir düşüş var.”

Lemi Tolunay / Orjin Deri

“Bu söylem tamamen politik. Rusya’dan ham deri ithalatımız çok düşük. Ancak Türkiye, Rusya’nın deri ürünleri ithalatında önemli bir paya sahip. Türkiye burada bir kısıtlamaya giderse, işte o zaman Rusya için sıkıntı olur. O iklim için deri ürünleri büyük önem taşıyor. Oysa Rus deri hammaddesi çok da aranan bir hammadde değil.”