RTİB, FMS’i konuk etti; Kota kalkıyor, patent geliyor

513

Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) yetkilileri, Türk işadamlarına Rusya’da işçi kotaları, çalışma ve ikamet kuralları, cezalar ve diğer konularla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

FMS yabancı işçilerle ilgili masa görevlileri Denis Kovalyov ve Andrey Çernyak, Rusya’da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği’ni (RTİB) ziyaret etti. RTİB Moskova merkez ofisinde düzenlenen görüşmeye RTİB Başkanı Naki Karaaslan, RTİB Yönetim Kurulu üyesi Sabahhatin Yavuz, RTİB Genel Sekreteri Vladimir Solotsinski, üye iş adamları ve Türk firma temsilcileri katıldı.

Yaklaşık 50 katılımcının bulunduğu görüşmede konuşan RTİB Başkanı Karaaslan, günümüzde Rusya’da göçmen, işçi kota ve çalışma kurallarının en güncel konularından biri olduğuna işaret etti. Karaaslan, “Bugün Rusya çifte vatandaşlıkla ilgili yasalar çıkarmaya hazırlanıyor. Rusya’da Türk toplumunu da ciddi şekilde ilgilendiren konu. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili özel toplantı yapacağız.” dedi.

resim tanımı girin

FMS yetkilisi Kovalyov, 2015 yılından itibaren tüm yabancı işçilere çalışma izin kartı yerine patent uygulaması yapılacağını ifade etti.

Kovalyov, “Avans ödemeli sistem olacak. Avans ödeme miktarını her bölge kendisi belirleyecek. Her bölge patent uygulaması yapabilir. Kotalar tamamen kalkıyor. Her bölge yabancı işçi sayısını kendisi bu şekilde kontrol edecek. Patent almak için evrak teslim sistemi de değişiyor. Tüm bu gibi bilgileri FMS Moskova bölgesi web sitesinden elde edebilirsiniz.” dedi.

Çernyak ise “Yeni düzenlemeyle siz bir işçiye patent aldınız, fakat o sizden ayrıldı. Bu durumda işçi eskisi gibi aldığı patentle başka yere geçemez. 15 gün süre içinde patentini değiştirmesi gerekiyor ya da Rusya’yı terketmesi gerekiyor.” dedi.

resim tanımı girin

2 trafik cezası 3-5 yıl giriş yasağına neden oluyor

FMS görevlileri, yabancıların 2 veya 2’den fazla idari ceza işlediği takdirinde Rusya’yı terketmesi gerektiğini kaydetti. FMS görevlileri, “Trafik cezaları dahil bu tür suçların işlendiği takdirde 3-5 yıl arası Rusya’ya giriş yapmaları yasaklanıyor. Ödeseniz dahil, giriş yasak. 1 yılda 2 kere ceza olursa. Size cezanızla ilgili bilgi postayla gönderiliyor. Elektronik ortamda da kendiniz bakabilirsiniz. Rusya Federasyonu’nun cezası bu. FMS olarak biz de uygulamak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Toplantıda FMS görevlileri, Türk iş adamının çeşitli sorularına yanıt verdi.