Rusya'nın ulusal banka kartı 2015'de hazır olacak

281

Ulusal ödeme sistemi çerçevesinde geliştirilecek ilk kart, 2015 yılının ortalarında çıkabilir.

Ulusal ödeme sistemi çerçevesinde geliştirilecek ilk kart, 2015 yılının ortalarında çıkabilir. Yeni kart, Çin’in UnionPay, Japonya’nın JCB, uluslararası VISA ve MasterCard ödeme sistemleri olmak üzere dört ayrı sistemle ortak çalışacak. Açıklamayı gazetecilere, Bank Rossii Müdür Yardımcısı Tatyana Çugunova yaptı.

Çugunova konuşmasında, “Uluslararası ödemelerde ilk aşamada ülke içi işlem hacmini yürütebilecek bir alt yapının, önümüzdeki yılın başında hazır olacağını düşünüyoruz. Yılın ikinci yarısında ise ulusal ödeme sisteminin tamamlanacağını ve yeni kartların çıkacağını umuyoruz. Böylece sistem tam kapasite çalışmaya başlamış olacak. Planlarımız bu yönde” dedi.

Çugunova’nın sözlerine göre, ulusal ödeme sisteminin mevcut ödeme sistemlerinden birinin altyapısını kullanıp “sıfırdan” kurulmayacak olması önemli bir rol oynadı. Aday sitemlerden en önemlileri; PRO100 ve “Altın Taç” sistemleri.

Müdür Yardımcısı ayrıca, geliştirilecek olan yeni kartın çıkışından itibaren başka ödeme sistemleri ile de ortak çalışacağı için yurtdışında ödemelerde de hemen kullanılmasını mümkün kılacak. Ancak, ülke içi işlemler sadece ulusal sistem üzerinden yapılacak.

Petersburg Ekonomi Forumu esnasında, Rusya’da ulusal sistemle beraber Visa ve MasterCard’ın da çalışması üzerine Rusya yönetimi ile uluslararası ödeme sistemleri arasında uzlaşma sağlandı. Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_06_09/rus-ulusal-odeme-sistemi-karti/