Rus Validen Türk otomobil sektörüne yatırım çağrısı

185

Rusya’nın merkez bölgelerinden Tula Bölge Valisi Vladimir Gruzdev, Türk iş adamlarını bölgeye yatırım yapmak için acele etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Rusya’da faaliyet gösteren Rusya Türkiye İşadamları Derneği RUTİD’in Tula kentinde organize ettiği Tula Bölgesi Yatırım Forumu’nda Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rus vali, etkinliği olumlu değerlendirdi.

Vali Gruzdev, “Tula bölgesi yatırımcılar açısından çok cazip bölge. Bir çok dünya markası burada tesislerini kurmuş. Değerli Türk iş dünyasını da yatırıma bekliyoruz. Onlar için cazip perspektif olabilir. Bunun için gereken altyapımız hazır, işçi personelimiz de mevcüt. İşbirliğimizi artırmak için çok uygun coğrafyada bulunuyoruz. Ulaşım, taşımacılık ve başka avantajlarımız var. Yatırımcılar için hazırladığımız ciddi vergi kolaylıkları paketimiz mevcüt. Devlet kurumları tarafından 24 saat gereken yardım sağlanıyor. Tula bölgesi ve Türkiye arasında yıllık ticaret hacmi fazla sayılmaz, fakat inanıyorum ki bu ziyaretin ardından ikili ticari hacmi artacak.” dedi.

Türk otomotiv yan sanayisi için bölgemizde güzel fırsatlar doğuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin ziyaretinde Great Wall Motor Company Limited ile ikili anlaşma imzaladıklarına işaret eden Vali Gruzdev, “Sözleşme çerçevesinde bölgemizde dev otobomil fabrikası inşa edilecek. 2017 yılında faaliyete başlayacak fabrika yılda 150 bin otomobil üretmeyi planlıyor. Bence Türk iş adamları bu güzel imkanı değerlendirmeli. Özellikle otomotiv yedek parça üreten Türk firmaları için Tula’da ortak işletme kurulmasının tam zamanı. Biz de gereken desteği vereceğiz. Ama Türk iş adamlarına tavsiyem: Acele etmeniz lazım, kararlarınız alıp yatırıma başlamanız lazım. Kapımız size açık.” çağrısında bulundu.