RUTİD, Türk ve Rus iş adamlarını yatırım forumunda buluşturdu

267

Rusya’da faaliyet gösteren Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Moskova’ya yaklaşık 200 kilometre mesafede bulunan Tula kentinde Tula Bölgesi Yatırım Forumu gerçekleştirdi.

Rus resmi bankası Sberbank’ın desteğiyle yapılan forumda 100’den fazla Türk ve Rus iş adamı katıldı. Tula Sberbank bölge ana binasında gerçekleştirilen foruma Tula Bölge Valisi Vladimir Gruzdev, RUTİD Başkanı Esat Sarı, Tula Bölge Valisi Birinci Yardımcısı Yuri Andriyanov, Tula Bölge Başbakan Birinci Yardımcısı Denis Tihonov, TUSKON Rusya Temsilci Ali Tırnava, Sberbank dış ilişkiler dairesi müdürü Timur Kozintsev, başka Rus bölge bakan ve bürokratlar yer aldı.

resim tanımı girin

Forumu yöneten Bölge Başbakan Birinci Yardımcısı Tihonov, Tula’nın sanayi açıdan Rusya’nın en gelişmiş bölgelerinden biri olduğuna işaret ederek, Türk iş adamlarını bölgenin yatırım potansiyeli ile tanışmaya davet etti.

Rus vali: Bölgemizde yatırım yapan pişman olmaz

Daha sonra Türk konukları selamlayan Tula Bölge Valisi Gruzdev, “Bölgemizi ziyaret etmeniz çok önemli. Tula’daki iş adamlarımız ve çeşitli iş dünyası kurumları sizlerle tanıştıktan sonra Türkiye ile işbirliğine ilgi duyar. Tarihten bilindiği gibi bölgemiz köy tarım, makina, kimyasal sanayileriyle ünlü. Modern standartlara uyan tüm sanayi tesislerinin açılmasından yanayız. Önemli olan çevre açısından standartlara uygun olması. Modern teknolojili tesislere ilgi duyuyoruz. Emin olun, Tula’da yatırım yapmak isteyen hiç zaman pişman olmaz.” diyerek bölgeye yatırıma davet etti.

resim tanımı girin

RUTİD: Tula iş dünyasını Türkiye’ye davet ediyoruz

RUTİD Başkanı Sarı, “Tula’da ilk kez bulunuyoruz. Sberbank’ın desteğiyle RUTİD olarak Tula bölgesini ziyaret ederek, yatırım potansiyelini yerinde incelemek ve sayın Vali ile ilişkilerimizi üst düzeye çıkarmayı planlıyoruz. 50 Türk iş adamı ile bölgeye çıkarma yaptık. Sayın Vali bizi çok sıcak karşıladı. İkili ticari ekonomi ilişkilerinin artırılmasına önemli katkı sağlamak amacıyla bu tür programlara önem veriyoruz. Bugün iki ülke arasında ilişkiler giderek artıyor. Bugün Rusya’nın önemli kurumları Türkiye’de dev yatırımlara imza atıyor. Örneğin Mersin Akkuyu nükleer santral projesi, Denizbank’ın satın alınması ve başka. Bu bağlamda RUTİD olarak Türk piyasasının Rusya’da tanıtılmasına da katkı sağlıyoruz. Rus iş dünyası temsilcilerini Türkiye’ye davet ederek bölgemizlerle tanıştırdık. Sizleri de davet ederek şunları ifade etmek istiyorum: Buyurun Türkiye’ye, gelin tanışın ve yatırım olanaklarını değerlendirinız. Türk ve Rus ekonomisi birbirine rakip değil, tamamlayıcı niteliğinde. Tula bölgesinde somut projelere Türk iş adamları olarak açığız ve birlikte değerlendirmeye hazırız.” dedi.

Sberbank yetkilisi Kozintsev de, “5 yılda bankamızın en parlak çalışması, Denizbank’ı kendi saflarımıza katmamız oldu. Denizbank dünya piyasasına açılma ve uluslar arası sektörde güçlenmemiz açısından önemli katkı sağladı. Denizbank sayesinde bir çok şey öğrendi. Müşterilerimiz yeni hizmet sunmayı öğrendik ve bunu başardık. Bu toplantı bizim için önem arzediyor. Bankamızın hizmetlerini yatırım yapacak olası müşterilere tanıtmak ve olanaklarımızı anlatmak. Rusya’da çalışmalarımızda Denizbank Moskova büyük rol oynuyor. Sberbank iki ülke arasında önemli köprü oldu. Biz Rus-Türk iş dünyası arasında sağlam köprüler kuruyoruz.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Vali Türk iş adamlarının çeşitli sorularını yanıtladı. RUTİD Başkanı Sarı ve Rus Vali Gruzdev karşılıklı hediyeler sundu. Forumun sonunda Rus ve Türk iş adamları ikili görüşmelerle işbirliği imkanlarını değerlendirdi.